Makinaların Aşırı Gerilimden Korunması ve Topraklanması

By Yılkomer
Tarih Aralık 15, 2015
1111 Görüntüleme

Fabrikanızda veya işletmenizde tesisin randımanlı bir şekilde çalışması için kritik öneme sahip makineler bulunabilir. CNC makinesi, santrifürüj makinaları, enjeksiyon makinesi, pompa ve hidroforlar yıldırım ve iç aşırı gerilim darbelerine karşı hassastır ve bu darbelere karşı korunmalıdır. Bu cihazların kendi yatırım maliyetlerinin yüksek olmasının yanında devre dışı kalmaları tesisler için yüksek maliyetli olabilir. Her yıl ya yeterli koruma yapılmadığı veya yanlış ürün seçimi nedeniyle milyonlarca liralık hasar meydana gelmektedir.

Hassas makineleriniz yıldırım ve aşırı gerilim darbelerine karşı korunmalıdır.

Hassas makineleriniz yıldırım ve aşırı gerilim darbelerine karşı korunmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Yıldırım Risk Hesabı

Kademeli Koruma ve Önemi

Aşırı gerilim darbelerine karşı tam bir koruma yapabilmek için her şeyden önce kademi koruma yapılmalıdır. Yani ana panolarda B+C sınıfı, tali panolarda C sınıfı ürün kullanılmalıdır. Bu koruma önlemi yapılmazsa cihaz önü koruma yapmanın bir anlamı kalmayacaktır. Çünkü gelen darbe cihaz önü koruma yapan parafudurun indirgeyebileceği seviyeden daha fazladır. Ana ve tali panolarda doğru ürün seçimi yapıldıktan sonra korunacak makinenin türüne göre cihaz önü koruma yani D sınıfı parafudr ile koruma yapılmalıdır. Burada dikkat edilmesi gereken seçilen parafudrların Up koruma seviyesidir. Standartlara göre elektromekanik cihazlar için 2.5 kV, elektronik cihazlar içinse 1.5 kV’u geçmemesi gerekir. Makinaların enerjilerinin yanında PLC ve otomasyon temelleri de koruma altına alınmalıdır bu noktada hassas enerji parafudrları sistem özelliğine göre seçilmelidir.

LED aydınlatmanın sadece yıldırıma değil aşırı gerilimlere karşı da korunmalıdır.

Makineleriniz sadece yıldırıma değil aşırı gerilimlere karşı da korunmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Zayıf Akım Koruması

teknik-keşif

 Makinelerin Topraklanması

Makinalar artık akımları deşarj edebilmek için güçlü bir topraklama sistemine sahip olmalıdır. Ayrıca operatörün can güvenliği ve kaçak akım rölesinin çalışabilirliği için de topraklama hayati önem taşır. Ancak makinanın topraklaması kesinlikle harici yapılmamalıdır. Makine topraklaması kesinlikle eş potansiyele dahil edilmelidir. Üretim hattındaki tüm makinalar arasında toprak direnç farkı maksimum 0,2 ohm olabilir fazlası risktir.

topraklama-direnci

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap