fbpx
proses zirvesi
Yılkomer Proses Otomasyonu Zirvesi’nde!
02/10/2019
yılkomer okulların parafudr seçimi
ONLİNE EĞİTİM OKULLARDA AG PARAFUDR SEÇİMİ
06/10/2019

Okullarda Ag Parafudr Kullanımının Önemi

okullarda ag parafudr seçimi

Okulların yıldırımdan koruması AG parafudr seçilmesinde ve kullanılmasında dikkat edilmesi gereken hususlar… Ülke genelinde 18 milyon öğrenci 1 milyon öğretmen çoğunluğu yıldırımlı mevsimler olmak üzere okullarda eğitim öğretimi devam ettirmektedir. Deprem konusunda olduğu gibi Yıldırım ve oluşturacağı riskleri göz önüne aldığımızda Okulların Yıldırımdan Korunması son derece önemlidir.

Yıldırım düşme sayısı ve şiddeti son 2 yılda aşırı artış göstermiş ve ülke genelinde hasar sayısı her geçen gün artmaktadır. Peki biz milyonlarca vatandaşımızın bulunduğu okulları yıldırıma karşı doğru koruyor muyuz?

Okullarda yıldırımdan korunma

Okulların yıldırımdan korunma konusu ülke genelinde olduğu gibi bugüne kadar sadece paratoner sistemi kullanılarak yapılmaktaydı. Bu sisteminde doğruluğu, koruduğu alan, izolasyonu ve güncel durumu her zaman tartışmaya açık bir konu olarak duruyor. Her okulda evet bir paratoner sistemi var ancak okulların %1 inde bile AG Parafudr yani yangın ve elektriksel sistemleri koruma altına alacak; maddi kayıpları engelleyecek alçak gerilim parafudr sistemi kullanılmıyor. Paratonere ya da çevrede bir noktaya düşecek olan yıldırım 2km yarıçaplı bir alanda eşpotansiyel farklılıklardan dolayı elektriksel sistemlere rahatlıkla ulaşabilmektedir. Ana giriş ya da trafo üzerinden yıldırım tesise girebildiği gibi Telekom hatları üzerinden de ulaşabilir. Burada en büyük risk ani gelen bu darbeyi sönümleyecak parafudr sisteminin olmamasından dolayı yangın çıkma riskinin olmasıdır. Bunun yanında yangın ihbar, panelleri, güvenlik sistemi, kazan dairesi, klimalar gibi okulun sürdürülebilir eğitim vermesini sağlayan tüm noktalar hasar görebilir. Bunların yanında bilindiği gibi okullar artık akıllı tahta ve bilgisayar teknolojisi ile donatıldı, laboratuvarlarda birçok pahalı sistem mevcut bunların hepsinin 25ns de zarar görmesi muhtemeldir. Son dönemde okullarda birçok cihaz hasar meydana gelmektedir. Özellikle Ekim ayı başında istanbul’u saran yıldırımlı bulutlar il genelinde birçok okulda hasar oluşturmuştur.

İç Tesisat yönetmeliği Madde 43’e ek olarak milli eğitim bakanlığı artık okullarda AG Parafudr kullanımını zorunlu hale getirmiştir. Okullarda yıldırımdan korunma yönetmeliğinin güncellenmesi ile her eğitim kurumu AG Parafudr kullanmak zorundadır. Seçilecek ürün hem yıldırım hem şebeke darbelerine karşı koruma sağlamalıdır. Ayrıca hassas koruma ürünleriyle data ve haberleşme hatlarıda korunmalıdır. Ülke yıldırım ortalamasını düşünürsek ana girişlerde Tip 1+2+3 100ka korumalı ürünlerin kullanılması bizlere fayda sağlayacaktır. Ana girişlerde kullanılacak 100ka değerinde yıldırım ve şebeke darbesi korumalı ürünler bizlere doğru korumayı sağlar. Sadece TİP 2 parafudr kullanımı kesinlikle doğru değildir. TİP 2 parafudr ise kat panolarına takılmalı ve kademeli koruma yapılmalıdır.

Yılkomer olarak özellikle okul projelerinde kullandığımız Raycap Iskra Zascite markalı PROBLOC Tip 1+2+3 Serisi compact yapısı ve ark yapmayan güvenli teknolojisiyle eğitim kurumlarında yıldırımdan korunma konusunda bizlere avantaj sağlamaktadır. Bu ürünlerin gas deşarj tüpü yapısında olması olası arkaları  25ns de sönümlemesini sağlamakta ve yıldırım darbesinin yangın çıkarma ihtimalini ortadan kaldırmaktadır.

Sonuç olarak yıldırım artık hayatımızın bir gerçeğidir. Ve doğru önlemi almak için tesisimize yıldırım düşmesini beklemek zorunda değiliz. Doğal afetler konusunda ülke bilinci arttıkça devletimizin aldığı önlemlerde buna paralel olarak artmaktadır. Yıldırım sonucu hasar görmemek mümkündür. IEC 62305 standartları kapsamında okulların yıldırımdan korunması için şimdi Yılkomer uzman mühendisleri ile temas kurabilirsiniz!

Yılkomer ‘Değerlerinizi Korur!’

info@yilkomer.com

0212 210 27 28

Çevrimiçi
1
Merhaba yardımcı olabilir miyim?
Yıldırımdan korunmak için şimdi temasa geçin!