Pano Tipi Ag Parafudrlar

By Yılkomer
Tarih Kasım 29, 2015
1732 Görüntüleme

Bu yazımızda pano üreticileri tarafından yoğun olarak kullanılan Pano Tipi Ag Parafudrların türleri, tipleri, seçim kriterleri ve uygulama detayları hakkında özet bir bilgi sunmak istedik. Ülkemizde AG Parafudrun proje şartnamelerinde yer alma yoğunluluğunun artmasıyla pano üreticilerinin  de üretimlerinde AG Parafudr kullanımı oldukça arttı. Fakat şartnamelerde açık olmayan tanımlar ürün seçiminde karışıklık yaşanmasına sonraki süreçlerde de onay sorunlarına yol açmaktadır. Onay sürecinin yanında teknik açıdan panoya yansıyan darbelerde doğru noktaya doğru ürün seçilmediği durumlarda ciddi sorunlar yaşanmakta ve teslim edilip bitti denilen projelerde yeniden başa dönülebilmektedir. Bu nedenle hem sistem koruması hem de ticari sorunlarınların önüne geçmek adına pano üreticileri tarafından seçilen AG parafudrların teknik doğrularda olması gerekmektedir.

Yıldırımdan Korunma Merkezi olarak Fransız ve Alman partnerlerimizin ürünlerini ülkemizde birçok pano üreticisine iletmekteyiz ve genel olarak bize yansıyan sorunlar yukarıda da bahsettiğimiz gibi şartname detaylarının açık olmaması. Bu durumda ekonomik açıdan da optimum çözümü sunmak amacıyla mühendislerimiz şartnameye ve pano teknik özelliklerine en doğru ürünü seçmek üzere müşterilerimize teknik destek sunmaktadır.

Ürün Talebi İçin Tıklayın

Bilindiği üzere pano tipi parafudrlar öncelikli olarak sistemin topraklama tipine göre sınıflandırılmaktadır, TT, TNC, TNC-S gibi toprak ve nötr bara durumlarına göre ürünün bağlantı detayını belirlememiz gerekiyor. Daha sonra da kullanılacağı lokasyon ve pano tipi önem taşımaktadır. Ana giriş ve Trafo çıkışlarında B sınıfı, B+C sınıfı ya da B+C+D sınıfı ürünler tercih edilmelidir. Ancak bu noktada illa 100 kA kesme kapasiteli ürün kullanmak zorunda değiliz. 25nanosaniyede devreye giren kompakt çok daha etkili ürünler yeni teknoloji ile gelişmiştir. 100 kA kesme kapasiteli B sınıfı ürünler genellikle 100 nanosaniye de devreye girebilmektedir. Ancak ürünün kullanılacağı bölgeye bağlı olarak 10/350 ms yıldırım eğrisinde 50 kA 8/20ms eğrisinde 100 kA koruma sağlayan çok hızlı devreye girebilen kompakt ürünleri kullanmamız hem ekonomik artı hem de teknik açıdan daha doğru olacaktır.

IEC 62305'e göre iç yıldırımlık parafudr sistemleri ile de tesisimiz koruma altına alınmalıdır.

IEC 62305’e göre iç yıldırımlık parafudr sistemleri ile de tesisimiz koruma altına alınmalıdır.

Bu nedenle ürünün kullanacağı bölge, panonun görevi önemlidir. Tali dağırım panoları, motor makina, panoları, özel amaçlı panolarda kullanacağımız ürünlerde mutlaka ana panolarda kullandığımız ürünlerle koordineli çalışan özellikte, IEC 62305 standartı kapsamında kademeli koruma sağlayan ürünler kullanmamız gerekmektedir. Tali dağıtım panolarda Class 2 ya da Class 2+ 3 ürünler seçilebilir ancak mesafe aralıkları, yine pano topraklama tipi önemlidir.

B+C  sınıfı ürünler panolarda 16 mm2 kesitli kablo ile C sınıfı ürünlerde 6 mm2 kesitli kablo ile paralel bağlanmalıdırlar. Parafudr önünde sigorta kullanımı ağırlıklı olarak Varistör tipli ürünlerde tercih edilmelidir. VG teknolojili ürünlerde kullamamız zorunlu değildir. Sigorta değeri seçimi de yine ürün özelliklerine göre yapılan testler sonucunda belirlenmiştir. Bu konuda da merkezimizden bilgi alabilirsiniz.

AG PARAFUDR detayları ve seçimi konusunda her zaman Yıldırımdan Korunma Merkezi iletişime geçebilirsiniz.2500 farklı türde ürünüe optimum düzeyde sistemlerinize önermek isteriz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap