Parafudr Çeşitleri

By Yılkomer
Tarih Ocak 17, 2016
1801 Görüntüleme

AG Parafudr yıldırım ve aşırı gerilimden en önemli unsurlarından biridir. Ancak bir tesiste doğru parafudr sınıfının seçilmesi ve uygulanması gerekir. Temel olarak ag parafurlar B sınıfı, C sınıfı, D sınıfı olarak 3 çeşittir. Ayrıca kombine parafudr sistemleri olan B+C, B+C+D parafudrlar da kullanılmaktadır.

teknik-keşif

B sınıfı Parafudr (Tip 1)

B sınıfı parafudrlar 10/350 ms eğrisine göre koruma yapan, yani yıldırım darbelerine karşı koruma yapan parafudr çeşididir. Tip 1 ya da Class 1 olarak da geçer. Dış yıldırımlık bulunan bir tesiste B sınıfı parafudr kullanımı zorunludur.

Parafudr Sınıfları

Parafudr Sınıfları

C sınıfı Parafudr (Tip 2)

C sınıfı parafudrlar 8/20 ms eğrisne göre koruma yapar, yani iç aşırı gerilimlere karşı koruma yapmaktadır. Tip 2 ya da Class 2 parafudr olarak isimlendirilir. Aşırı gerilim kaynaklı zararların %65’i iç aşırı gerilim kaynaklıdır. Bu nedenle her tesiste B sınıfı parafudrla koordineli bir şekilde C sınıfı parafudrlarla kullanılmalıdır.

C sınıfı Parafudr için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

C sınıfı Parafudr için firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

D sınıfı Parafudr (Tip 3)

D sınıfı parafudrlarsa hassas cihazların korunması için kullanılırlar. Günümüzde elektronik cihazların artması ile Up koruma seviyesi düşük seviyelere gelmiştir. Bu Up seviyesini istenilen seviyeye indirebilmek için D sınıfı parafudrlar kullanılır.

D sınıfı parafudr

D sınıfı parafudr

Parafudrlar Bir Tesiste Nasıl Kullanılır? Videomuzdan izleyebilirsiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap