Parafudr Parametreleri

By Yılkomer
Tarih Ekim 4, 2015
1209 Görüntüleme

Yıldırım ve aşırı gerilimden korunmanın en önemli aşamalarından biri tesisiniz için doğru parafudr seçimidir. Bu noktada doğru parafudru seçebilmek için parafudr paratmetrelerinin ne anlama geldiğini bilmemiz gerekir. Bu parametreler bilinerek doğru parafudr seçimini siz de gerçekleştirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Parafudr Seçimi

1-Uc Çalışma Gerilimi

Uc çalışma gerilimi parafudra sürekli olarak uygulanabilecek maksimum çalışma gerilimidir. RMS değer olarak hesaplanmalıdır.

2-Ut Geçici Aşırı Gerilim

Ut geçici aşırı gerilim parafudrun zarar görmeden 5 saniye boyunca dayanabileceği maksimum gerilimdir. Çoğu durumda bu değer Uc çalışma gerilime eşit veya daha fazladır.

parafudr-parametre

Parafudr seçiminde parafudr parametrelerini doğru okumak önemlidir.

3-Deşarj Akımı (In ve Imax)

Maksimum deşarj akımı Imax Tip 2 parafudrların 8/20 mikrosaniye eğrisinde zarar görmeden dayanabileceği maksimum akımdır.

Nominal deşarj akımı In Ti 1 ve Tip 2 parafudrların zarar görmeden taşıyabileceği darbe akımıdır. Ard arda 15 kere bu darbeye dayanabilir.

4-Darbe Akımı Iimp

Darbe akımı Tip 1 parafudrların 10/350 mikrosaniye eğrisindeki darbelerde (yıldırım darbeleri) zarar görmeden dayanabileceği akımdır.

5-Up Koruma Seviyesi

Maksimum koruma gerilimi olarak adlandırılan Up Parafudurun nominal deşarj akımını toprağa taşıdığı anda üzerinde taşıdığı gerilim değeridir. Bu değer ne kadar düşükse o kadar iyi koruma yapılır. IEC 60364 standartına göre 230/400 gerilim girişlerinde 2.5 kV, elektrik-elektronik ekipmanların korunmasında ise 1.5 kV Up değeri sağlanmalıdır.

Parafudr seçimi, montajı ve uygulamaları için Yıldırımdan Korunma Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

 

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap