Parafudr Paratoner Farkı

By Yılkomer
Tarih Ekim 31, 2015
2013 Görüntüleme

Yıldırımdan Korunma Merkezi olarak en çok sık rastladığımız sorunlardan biri tesisinde dış yıldırımlık (paratoner gibi) bulunan teknik personelin elektrik-elektronik cihazlarının da yıldırım veya aşırı gerilim darbelerinden korunacağının düşünmesidir. Oysaki dış yıldırımlık sistemleri sadece yıldırımın fiziksel etkilerine karşı koruma yapar. Yıldırım düşmesi ile birlikte 2 kmlik bir alanda etki eder ve yürüyen yıldırım darbeleri tesisinize yönebilir ve cihazlarınız yanabilir. Öncelikle yıldırım ve yıldırım darbelerinden korunabilmek için B sınıfı parafudrlar kullanmalıyız. Ana panoya yerleştireceğimiz B sınıfı bir ürün yıldırım kaynaklı darbelerden tesisimizi koruyacaktır.

Ücretsiz Teknik Keşif İçin Tıklayın

B sınıfı parafudrlar yıldırım darbesine karşı koruma yapar.

B sınıfı parafudrlar yıldırım darbesine karşı koruma yapar.

Ancak tesislerin en çok zarar gördüğü darbe yıldırım darbeleri değil; tesis içi oluşan ani aşırı gerilimlerdir. Bu nedenle  C sınıfı parafudrlarla iç aşırı gerilimlere karşı koruma yapılmalıdır. Yine otomasyon, PLC vb. hassas sistemler D sınıfı parafudrlarla koruma altına alınmalıdır. B, C ve D sınıfı ürünler kullanılırken kademeli bir şekilde koruma yapılmasına dikkat edilmelidir. Aşağıdaki videomuzdan kademeli koruma örneği izleyebilirsiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap