Parafudr Seçiminde Dikkat Edilmesi Gereken Standartlar ve Menşei Belgesi

By Yılkomer
Tarih Şubat 11, 2017
761 Görüntüleme

Alçak Gerilim Parafudr sistemleri son yıllarda yatırımların ekonomiksel boyutu arttıkça korunma ihtiyacının doğru orantılı olarak artmasıyla ülkemizde kullanım oranı artan ürün grupları arasında yer almaktadır. Örneğin bir Güneş Enerji Santrali için yatırım bedeli 1 milyon Euro ile bu paranın geri dönüşü için sürdürülebilir, kesintisiz bir üretim hedeflenmektedir.Eğer aksi olur ise yatırım bedeli uzan vadede çıkacak ve yatırımcı bu kapsamda zarara uğrayacaktır tabi ki domino taşı etkisiyle şantiye de görev yapan proje mühendisine kadar konu yansıyacaktır. Bu nedenle Yıldırım, Ani Aşırı Gerilim Darbeleri,Harmonik, Şebeke Kaynaklı Darbelere karşı AG Parafudr sistemleri ile doğru koruma koruma sağlayabilmekteyiz. Diğer kanattan sistemlerimize yönelen darbeler ark oluşumuna neden olduğu için birinci dereceden yangın riski oluşmaktadır bu arkları da yine AG Parafudr sistemleri ile koruma altına almaktayız. Özetle hem canımızı hem de malımızı emanet ettiğimiz AG Parafudr ürünlerinde kalite kaçınılmazdır ve uluslararası normlara uygunluk son derece önemlidir. Özellikle AG Parafudr ürünlerinin en önemli koşulu gelişmiş test laboratuarına sahip olan fabrikalarda üretimidir.

Maalesef bazı markalar göstermelik olarak Avrupa’da ufak bir tesis kurup ürünleri Çin’de standart dışı olarak üretmekte ve Avrupa Menşeili imajı yaratmaktadır. Bu da Canımızı ve Malımızı teslim ettiğimiz AG Parafudr ürünlerinin doğru koruma yapmamasını sağlamaktadır.

Tüm standart ve test belgelerinin güncel tarihli olması; üretim yeri ve menşeinin ana test laboratuarlarının olduğu lokasyonların olması ve bunun menşei belgeleri ile kanıtlanması önemlidir.

AG Parafudr sistemlerinde öncelikli olarak istemeniz gereken belgeler ürün grupları farklılıkları dikkate alınarak aşağıdaki şekilde sıralanmıştır.

 • IEC/EN  61643-11 Test Belgesi –ÖVE gibi bağımsız kuruluşlardan olmalıdır.
 • IEC 61643-1 Test Belgesi
 • CE deklerasyon Belgesi
 • Menşei Belgesi-Avrupalı firmaların ana üretim yerlerini gösteren belge.
 • IEC 62305 Standartına uygunluk deklerasyonu
 • Ex-proof spark gap parafudrlarda EN 60079-0 VE EN 60079-15  EN 62561-3
 • DC D sınıfı Koruma Ürünlerinde  IEC/EN 61643-21
 • Photovoltaic Ürünlerde EN 50539-11
 • UTE C 61-740-51
 • UL 1449 Third Edition
 • ROHS

Yılkomer olarak Alman Raycap grubunun AG Parafudr ürün grubu markası ISKRA Zascite Markası ürünlerin Türkiye ve Ortadoğu distribitörlüğünü yürütmekteyiz. ISKRA Zascite ürünlerinin tamamı AVRUPA’DA Slovenya’da üretilmektedir. Ayrıca ürün içlerinde yer alan varistör, gaz deşarj tüpü, zener diyot, TC devresi gibi tüm devre elemanları ile aynı bölgede farklı fabrikalarda üretilmektedir. Yine Slovenya’da 3 adet son teknoloji test laboratuarı ve ARGE merkezi bulunmakta 70 Ülkeye satılan ürünlerin testlerini gerçekleştirmektedir. Bu nedenle Iskra Zascite ürünleri Avrupa Üretilen ve Tüm sertifikaları olan ürünlerinde %100 koruma garantisi sunan Raycap garantörlüğünde güvenle kullanabileceğiniz ürünlerdir. Yıldırımdan Korunma Merkezi olarak da Mühendislik çalışmalarımızı doğru ürün grubuyla birleştirip sizlere hizmet sunmaya gayret göstermekteyiz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap