Parafudr Sistemlerinde Kademeli Korumanın Önemi

By Yılkomer
Tarih Ekim 4, 2015
1126 Görüntüleme

Tesislerde yıldırım ve aşırı gerilimden korunmada en sık yaşanan sorunlardan biri parafudr sistemlerinin birbiri ile koordineli olarak kademeli şekilde seçilip, uygulanmamasıdır. Bu nedenle tesislerde parafudr olsa dahi doğru konumlandırılmadığı için tesislerde yıldırım veya ani iç aşırı gerilim nedeniyle zarar oluşabilinmektedir. Buna göre tesisinizde veya tesisinizin çevresinde dış yıldırımlık sistemleri varsa tesisinizin ana enerji besleme panosu için B sınıfı (Tip 1) parafudr yine tesisinizin coğrafi koşullarına göre seçilmelidir. Bu noktada parafudrunuzun besleme hattınızın alçak gerilim tarafında kullanılacağı unutulmamalıdır.  Öte yandan B sınıfı parafudrlar eski teknolojide genellikle sadece Spark Gap teknolojisine sahiplerlerdir ve istenilen hassasiyetle sönümleme yapamazlar. 150 kAlik yıldırım darbesine karşı sönümleme sağlayan B sınıfı parafudr 10 kAlik şebeke darbesinde geldiğinde bu darbeyi kaçırabilir.  Bu nedenle hem şebeke hem de yıldırım darbesine karşı koruma sağlayan B+C sınıfı ürünlerin ana panolarda kullanılması daha güvenlidir.

İlginizi Çekebilir: B+C Sınıfı Parafudrlar

İkincil olarak ise tali veya dağıtım panolarınızda anahtarlama darbeleri, harmonik, gerilim geçişleri vb. ani iç aşırı gerilimlere karşı C sınıfı (Tip 2) parafudr koyulmalıdır. Üçüncül olarak ise; otomasyon, PLC, SCADA, haberleşme hatları, kameralar vb. hassas sistemler içinse D sınıfı Tip 3 parafudr seçilmelidir. 

Videomuzdan örnek ürün seçimi ve bir tesis için kademeli koruma örneği izleyebilirsiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap