Parafudr Teknolojisinde Devrim | Citel Vg Teknoloji

By Yılkomer
Tarih Nisan 20, 2015
1879 Görüntüleme

Günümüzde ani aşırı gerilim ve yıldırım darbelerinden elektriksel  sistem ve cihazların korunması için aşırı gerilim koruma ürünleri büyük önem taşımaktadır ve bu ürünlerin sistemlerimizde kademeli olarak kullanılması zorunludur. Yıldırım darbesi nanosaniyeler mertebesinde tesisimize yönelen 200 kA tepe değerine kadar ulaşan çok güçlü bir darbedir ve surge arrester sisteminin tek görevi bu darbeyi tesisin elektrik hattına iletmemesidir.Bu kadar güçlü bir darbeyi sönümlerken ag parafudr sürdürebilir koruma yapabilmesi için sahip olduğu teknoloji büyük önem arz etmektedir. Aksi durumda gelen darbe ürünü tamamen devre dışı bırakabildiği gibi sistem korumasını da etkisi hale getirebilir yada doğru seçilmeyen ürünlerde ürün bir kez koruma yaptıktan devre dışı kalabilir. Tüm bunların önüne geçmek için ürün içerisinde kullanılan teknolojinin seçimine dikkat etmek zorundayız.

CITEL Kombine parafudr sistemleri

CITEL Kombine parafudr sistemleri

Parafudr teknolojilerine göz attığımızda yarı iletken elemanların kullanımı ön plandadır. Sınıf türleri arasında değişkenlik gösterse de ağırlıklı olarak varistör ve zener diyot kullanımı darbenin yönlendirilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Fakat gelen darbenin şiddeti arttıkça varistör teknolojisi yetersiz kalmakta ve özellikle toprak nötr hattında ürün varistörün zarar görmesi sonucunda devre dışı kalmaktadır. Bu durum sürekli bir kontrol, ürünü izleme gerektirmekte ve sistemde sürdürülebilir korumanın önüne geçmektedir. IEC normları kapsamında varistör teknolojisine sahip ürünler maksimum 5 kez koruma sağlamakla yükümlüdür. Fakat kapasitesinin üzerinde gelen bir darbe de bu sayı tek sefere kadar inmektedir. Solar sistemler, GSM kuleleri gibi ulaşımı zor alanlarda varistörlü ürünler sorun yaratmaktadır. Fakat şu da bir gerçektir ki en hızlı sönümlemeyi varistör teknolojisi sağlamaktadır. Teknolojinin gelişimine paralel olarak varistörlü ürünlere alternatif olarak gas deşarj tüpü ve spark gap teknolojileri kullanılmaktadır. Varistörün dayanım zafiyetine karşın bu teknolojilerde daha dayanımlı  sönümlemeler gerçekleşmektedir fakat özellikle ikincil darbelerde maalesef bu teknolojilerde varistörün hızına ulaşamamaktadır. Varistör mü yoksa spark gap mi ikilemi arasında birçok firma kalmış durumdadır. Varistörlü ürünler 25 nanosaniye de devreye girmekte fakat ürün kendin imha etmektedir, spark gapli ürünler ise 100 nanosaniye de devreye girmekte ürün dayanımı artmakta fakat yıldırımın hızı karşısında endişe yaratan bir durum oluşmaktadır.

Parafudr Sınıfları

Parafudr Sınıfları

Hız mı, dayanım mı bilmecesi Citel mühendisleri tarafında günümüz teknolojisine hızla adapte olan 3 bölmeli VG teknolojili ürünlerle son bulmuştur. Citel surge arrester sistemleri aynı kartuş içerisinde varistörün hızından,argon gazının yer aldığı tüplerle dayanımı ve spark gap teknolojisiyle de ömürsüzlüğü sağlamışlardır. Böylece özellikle B+C sınıfı ürünlerde ürün hiçbir zaman devre dışı kalmamakta ve tüm teknolojileri aynı kartuş içerisinde barındırmaktadır.

 

Böylece hız-dayanım denklemi citel surge arrester sistemlerinde hayat bulmaktadır. Özellikle solar sistemler, gsm kuleleri, yanıcı ve patlayıcı tesisler, çimento tesisleri aşırı gerilim ve yıldırımdan korunması sistemlerin VG teknolojisi sürdürülebilir korumayı sağlamaktadır. Aşırı gerilim ve yıldırım darbeleri özellikle dış yıldırımlık sistemine sahip olan ve Telekom hatlarına sahip yapılarda büyük risk oluşturmaktadır. Doğru teknoloji ve doğru ürün seçimi sonucunda sistemler %100 korunaklı hale gelebilir ancak ürün VG teknolojili olsa dahi ürünler arası koordinasyonun doğru kurgulanması, UC değerlerinin doğru belirlenmesi, maksimum ve nominal akım değerlerine dikkat edilmesi ve doğru montaj parafudr sistem tasarımı için son derece önemlidir.

Yıldırımdan Korunma Merkezi olarak uzman mühendis ve uygulama kadromuzla sunduğumuz keşif ve projelendirme desteği tüm olumsuz durumların önüne geçmektedir. Sistemlerimizde VG teknolojisi gibi son teknoloji aşırı gerilim ve yıldırımdan korunma ürünlerini kullanmaktayız. Teknik detaylar ve güncel makalelerimiz için www.yilkomer.com sitesini takip edebilir ve VG teknolojisinin ayrıntılı videosunu izleyebilirsiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap