Parafudr Topraklaması

By Yılkomer
Tarih Haziran 1, 2015
2116 Görüntüleme

Pano tipi AG Parafudr Sistemleri IEC 62305 Standartı kapsamında her tesis ana ve tali panolarında kullanılmalıdır. Blog içerisinde yer alan geçen ay ki; yazımızda parafudr seçimini ve montajını detaylı bir şekilde anlattık. Peki parafudr sistemlerinin montajında parafudr topraklaması nasıl olmalıdır. Bu konu öncesinde ürün seçiminin üzerinde durmamız lazım. Pano topraklama yapınız TT, TN-C, TN-S şeklinde toprak ve nötr hattınızın durumuna göre farklılık göstermektedir. Parafudrlarda dizayn edilirken bu topraklama tiplerine göre farklılaşmalıdır. Ürün seçimininde öncelikli olarak doğru topraklama yapısına doğru ürünü seçmeliyiz. Ürün teknolojisi olarak sadece varistör dayanımlı ürünler seçmek yerine çift yönlü kimyasal sönümleme yapan ürünler seçilmesi kesinlikle daha doğrudur. Çünkü bu ürünler toprak değerinden bağımsız sönümleme sağlarlar. Fakat varistörün hızlı devreye girme özelliğinden de asla vazgeçmemeliyiz. Bu nedenle 3 devreli VG teknolojili CİTEL surge arrester sistemlerini sizlere öneriyoruz.

Parafudr Topraklaması Şeması

Parafudr Topraklaması Şeması

Standartları incelediğimiz de parafudr topraklama değeri olarak net bir değer verilmemektedir. Nitekim böyle keskin bir direnç değerine de ihtiyacımız yoktur. Önemli olan parafudrun toprak hattına en kısa noktadan bağlanmasıdır. Bu bağlantının ürün sınıfına göre kablo kesiti büyük önem taşımaktadır. B sınıfı ürünler 16 mm2 ,C sınıfı ürünlerde 6 mm2 kesitli kablo ile bağlanmalıdır. Bağlantı ark yapmayacak şekilde sağlam olmalıdır. Bu nedenle IEC normlarında üretim yapan firmaların ürünleri kullanılmalıdır.

AC Surge Protector

AC Parafudr (Surge Protector)

Yıldırım darbesinin toprak hattından tesisimize yönelmesini istemiyorsak ya da etkisini azaltmak istiyorsak mutlaka tesis içerisinde dış yıldırımlık sistemi ile bir eş potansiyel sağlanmalıdır. Fakat bu eşpotansiyel sistem bağlantısı sönümleyici parafudrlar ile olmalıdır.

Parafudr sistemi seçimi, montajı, raporlanması ve teknik kontrolü için Yıldırımdan Korunma Merkezi uzman ekibinden her zaman destek alabilirsiniz.

Unutmayı ki parafudr kullanımında uygulama ve ürün seçimi en önemli noktadır.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap