Parafudrlarda Ömürsüzlük

By Yılkomer
Tarih Haziran 28, 2016
1121 Görüntüleme

Parafudr yani ani aşırı gerilim koruyucular yıldırım ve aşırı gerilimlerden korumanın en önemli elemanlarından biridir. Elektriksel ve elektronik cihazlarımızı darbelere karşı koruyabilmemiz için bu cihazların sistemlerimizde bulunması gerekir. Ancak parafudr seçiminde veya uygulamasında  yapılan hatalardan ötürü parafudrların ömürlerini azalmaktadır.

B sınıfı parafudrlar yıldırım darbesine karşı koruma yapar.

B sınıfı parafudrlar yıldırım darbesine karşı koruma yapar.

Parafudrların Ömrünü Azaltan İşlemler

  • Yıldırım risk analizi yapılmadan seçilen parafudr parametreleri
  • Kademeli koruma yapılmaması Sadece ana panoya koyulan B veya B+C sınıfı parafudrlar
  • Parafudrların montajı esnasında IEC standartlarına uyulmaması. B sınıfı 16 mm2, C sınıfı 6 mm2, D sınıfı 1,5 mm2 kablo ile bağlanmalıdır. Yine pano içi bağlantılarda 50 cm kuralını uygulamamız gerekir.
  • Pano uygulamalarında panolar arası mesafelere dikkat edilmesi

Doğru Parafudr Montajı Nasıl Yapılır?

Parafudrlarda Ömür?

Özellikle güneş santrali, rüzgar santralleri, silolar gibi ulaşılması zor bölgelerde parafudr darbe sonucu devre dışı kalabilir. Eğer parafudr kontak çıkışı ile izlenmiyorsa, bunun farkına varılmayabilir ve tesis korumasız kalabilir.

VG Teknoloji ile Parafudrlarda Ömürsüzlük Nasıl Sağlanır?

Genel olarak eski parafudr teknolojilerİ MOV tabanlıdır. Bu tip parafudrlar yüksek darbe aldıkları zaman devre dışı kalabilirler. Patentli VG teknolojili ürünler ise gaz deşarj tüpü ve MOV teknolojisini aynı anda sunarlar. Gelen darbe önce gazın içinde sönümlenir, böylece MOV bir zarar görmeden görevine devam edebilir. VG teknolojili parafudrlarımız sınırsız sayıda sönümleme yapabilir. Böylece ömür sorunu ortadan kaldırılır.

VG teknoloji sayesinde parafudrlarda ömür sorunu çözülmüştür.

VG teknoloji sayesinde parafudrlarda ömür sorunu çözülmüştür.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap