Parafudrların Çalışma Prensibi

By Yılkomer
Tarih Kasım 6, 2016
1371 Görüntüleme

AG Parafudrlar yani iç yıldırımlık sistemleri yıldırım ve ani aşırı gerilim darbelerine karşı koruma görevi yapan pasif elemanlardır. Parafdurlar bir ayırıcı, sigorta veya kesici gibi düşünülemez. Parafudr görevini yaptığında devreyi kesmez, darbeyi üzerine alır, sönümler ve toprağa iletir. Peki parafudr görevini nasıl yerine getirir?

Parafudrların ilk ortaya çıkması varistör teknolojisi ile mümkün olmuştur. Bugün hala kullanılan varistör teknolojisi darbelere karşı hızlı tepki vermesiyle önemlidir. Normalde direnci yüksek olan, varistör, üzerine darbe alınca direnci düşer ve darbeyi üzerine alır. Varistörler kapasitesinden fazla darbe alırsa kolaylıkla yanabilir ve parafudr görevini yapamaz hale gelir.

Farklı Bir Parafudr Teknolojisi SafeTec

Parafudrlarda yaşanan en sık sorunlarda şu şekilde sıralanabilir;

  • Parafudrda ark oluşumu aşırı ısınma ve yangın riski
  • Parafdurun istenilen ömrü sağlayamaması
  • Zamanla parafdurda kaçak akım oluşması
  • Aşırı yük sonucu yanma olayının gerçekleşmesi

Piyasadaki parafudrlar sıklıkla yaşanan sorunlardan biri MOV ile ayırıcı arasındaki mesafenin uzun olmasından dolayı parafudrda ısı artışı meydana geldiğinde, bunun MOV tarafından çok yavaş bir şekilde algılanmasıdır. Safetec teknolojisinde ise elektrotlar movun üstüne lehimlenmiştir.

Ancak MOV ile elektrotlar arasındaki fiziksel bariyer bulunur. Bulunan dönen risk 1 saniyeden daha kısa sürede tepki vererek parafudrda güvenli bir şekilde MOV’un sistemden ayrılmasını sağlar. Böylece parafudra aşırı güçte bir darbe veya enerji geldiğinde MOV korunur. Ayrıca bu fiziksel bariyer özellikle DC parafudrlarda meydana gelen ark olayını engeller.

barier

Patentli Safetec teknolojisi aşağıdaki görselden çok daha iyi anlayabilirsiniz. Gas deşarj tübü, akım sınırlayıcı ve MOV’u görebilirsiniz. Darbe geldiğinde önce GDT tarafından sönümlenir. Akım sınırlayıcı güçlü darbelerde MOV’un zarar görmesini engeller. Böylece parafudr çok daha uzun süre sağlıklı bir şekilde çalışır.

AG Parafudr sistemlerinde yarı iletken teknolojisine paralel olarak gas deşarj tüpü teknolojisi büyük önem taşır. En doğru sistemler ise bu 2 sistemin ortak çalışması ve yıldırım darbesinin ısı etkisinden devre elemanlarının yanmamasıdır. Raycap grubunun dev firması ISKRA Safetec ürünleri ile parafudr teknolojisine yeni bir soluk getirdi. TC devresi ile yıldırım darbesinin 28 000 Celciusa ulaşan sıcaklık etkisini ortada kaldırdıktan sonra varistörleri koruyan ve adeta bir Airbag etkisi sunan GDT teknolojisini sistemin ilk karşılayan elemanı olarak yerleştirdi ve 25ns den daha az sürede tepki veren varistörleri koruma altına aldı. Bu korumanın ardından yer alan 2.hatta GDT ve Varistör farklı 2 devre gibi çalışıp yıldırım ve şebeke darbe karakteristiklerini ayrı ayrı algılayan Safetec teknolojisinin de temelini oluşturan devre yapısı ortaya çıktı. Özellikle Safetec teknolojisinin PROBLOC serisi ile fabrikalar, enerji üretim santralleri, güneş enerjisi projeleri, hastaneler ve yanıcı patlayıcı tesisler uzun süreli korumanın güvenini yaşamaktadır. Yıldırımdan Korunma Merkezi olarak ülke sorumluluğunu yürüttüğümüz ISKRA –RAYCAP ag parafudr sistemleri ile artık sistemleriniz daha güvende. Uzman uygulama ekibimizin Almanya’da aldığı eğitimlerle anahtar teslim uygulamalarda Raycap Onaylı Uygulama Garantisi ve Sigortası müşterilerimize sunulmaktadır.

Detaylı bilgi ve Ücretsiz keşif  için YILKOMER mühendisleriyle iletişime geçiniz.

iskra-surge

Aşağıdaki videomuzdan SafeTec tekonolojisinin avantajlarını görebilirsiniz.

 

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap