PLClerin Aşırı Gerilimden Korunması

By Yılkomer
Tarih Mayıs 7, 2016
1582 Görüntüleme

PLC sistemleri bir otomasyon sisteminin kalbi durumundadır. Fabrikalardan, hava alanlarına PLCler oldukça geniş bir alanda, krtik görevleri üstlenirler. Yine benzer şekilde RTU ve SCADA sistemleri bir otomasyon sisteminin temel bileşenleridir. Birçok fabrikada PLC veya RTU’nın devre dışı kalması ile üretimin durduğuna Yılkomer olarak şahit olduk. Oldukça hassas olan bu sistemlerin korunması ana pano koruması ile başlamalı son olaraksa PLC önüne koyulacak hassas koruma ile sonlandırılmalıdır.

İlginizi Çekebilir: AG Parafudr

Up Kavramı 

PLC, RTU, SCADA gibi hassas sistemlerin korunmasında öncelikle Up koruma seviyesi kavramını iyi anlamamız gerekmektedir. Up seviyesi parafudra gelen darbeyi indirebileceği gerilim seviyesi. Ana pano ve tali panolarda kullanılan ürünlerde bu değerler farklıdır. Bir parafudrun Up seviyesi ne kadar düşükse o kadar hassas koruma yapar. Ancak parafudrlada  In, Imax değerleri artıkça Up seviyesi artar. Bu nedenle ana pano, tali pano ve son olarak D sınıfı hassas koruma yapan parafdurla darbe istenilen cihazımıza zarar vermeyecek seviyeye düşürülür. Sadece ana pano veya tali pano koruması yapmamız Up seviyesi sağlanamayacağı için yeterli olmayacaktır.

Analog veya Digital Giriş Çıkışların Korunması IO

Genelde bu sistemler 24 V ile çalışan 250 mA’den düşük akımla çalışan hassas sistemlerdir. Önüne seri olarak bağlanan bir D sınıfı parafudrla koruma yapılır. 5V-110 V sistemler rahatlıkla korunabilir.

PLC 24 V koruma

PLC 24 V koruma

6 Amper’e Kadar Olan Sistemler

250 mA’den daha yüksek akım geçen sistemler için farklı parafudrlar kullanılır. Bağlantı şeması yukarıda anlattığımız sistemlerle aynıdır.

6a-parafudr

4-20 mA Koruma

Bir diğer fabrikalarda sık karşılaştığımız sistem 4-20 mA sistemleridir. Parafudrla döngü korunulurken, led statüsü ile hem döndü hem de parafudrun statüsü izlenebilir.

4-20-ma

RS232-RS485 ve RS-422 Aşırı Gerilim Koruma

RS232, RS485 ve RS-422 IO hatlarından çok da hızlı yapılardır. Bu noktada seçilen parafudr istenilen frekans değerlerine uyum göstermelidir. Profibus ve Modbus hatları yine benzer şekilde korunur.

RS232 Koruma

RS 232 hattının korunması aşağıdaki şemadan görebilirsiniz.

rs232-koruma

RS485 koruma

Noktadan noktaya bir RS-485 hattının korunmasını aşağıdaki şemadan görebilirsiniz.

rs-485-koruma

PLC sistemleri kurulum aşamasında klemenslern parafudrlu seçilmesi ile de korunabilir. Klemensli parafudrların tercih edilmesi birçok uygulamada karşımıza çıkmaktadır.Görselde ki ürünler klemens tipi parafudrlara örnektir. PLC sistemleri tesis kurulurken korunabileceği gibi korumanız yok ise sonradan gerçekleştirilecek bir keşif çalışmasıyla doğru ürünler seçilerek yapılabilir. PLC sistemlerin yıldırım ve ani aşırı gerilim darbelerine karşı korunması için Yılkomer ile temasa geçebilirsiniz.

Hassas sistemlerin korunmasında kullanılan klemens tipi parafudrlar

Hassas sistemlerin korunmasında kullanılan klemens tipi parafudrlar

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap