POE ve CAT Koruma Parafudru Koruma Nasıl Gerçekleşir

By Yılkomer
Tarih Aralık 24, 2016
727 Görüntüleme

Özellikle kamera koruma sistemlerinde ortaya çıkan Cat ve POE parafudr hassas sistemlerin korunmasında büyük önem arz eder. Up koruma seviyesi oldukça düşük olan bu cihazlar hassas elektronik sisteme sahip kameraların korunması için gereklidir.

İlginizi Çekebilir: Kamera Korumada Yapılan Hatalar

POE ve CAT 6 Koruma

POE yani Power of Ethernet ethernet kablosunda veri ile birlikte elektriksel gücün de taşınmasıdır. Aşağıdaki görselden POE olan bir IP kamera ve CAT 6 bir kamera farkını görebilirsiniz. Kırmızı hatta gördüğünüz üzere veri ve güç aynı kablo üzerinden gidiyor. Mavi hatta ise CAT 5 veya CAT 6 network ağı ile kamera çalışmaktadır. CAT 6 kameralarda kameranın ayrıca bir besleme hattı ile enerjilendirildiğinde görebilirsiniz.

Parafudr Nasıl Kullanılmalı?

Öncelikle kamera korumada kademeli koruma yapmak zorunludur. Bu noktada ürün seçiminde Up koruma seviyesine dikkat edilerek ürün seçimi yapılmalıdır. Öncelikle Ana pano beslene panosu Tip 1+2+3 ürün kullanılarak koruma altına alınmalıdır. Daha sonra kameranın tipine göre POE veya Cat 5/6 parafudr ile birlikte yine yukarıda göreceğiniz şekilde kameranın beslemesi yine koruma altına alınmalıdır. Bu şekilde kademeli bir koruma gerçekleştirmek sistemi tam anlamıyla yıldırım ve ani aşırı gerilim darbelerine karşı koruyacaktır.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap