Pompa ve Motor Sistemlerinin Aşırı Gerilim ve Yıldırımdan Korunması

By Yılkomer
Tarih Ocak 19, 2016
1073 Görüntüleme

Öncelikli olarak suyun akışına yön veren pompa sistemleri sürdürülebilir çalışma mantığına uygun olarak dizayn edilmektedir. Fakat ani aşırı gerilim ve yıldırım darbeleri sonucunda pompalar tamamen devre dışı kalabildikleri gibi sürekli akışları kesintiye uğramakta, akış hızlarında değişiklikler olmaktadır. Çünkü motor aksamı ani aşırı gerilim darbelerindenden etkilenmektedir. Yıldırım darbesine maruz kalan pompa sistemlerinde ise direk devre dışı kalan sistem sayısı oldukça fazladır. Pompalarda motor arızalarına baktığımız %70 oranın gerilim seviyesinde ani değişiklik olduğu yapılan araştırmalarca belirlenmiştir. Bu kadar ciddi bir oran karşısında motor panolarında AG Parafudr kullanmamak teknik açıdan büyük bir sorun oluşturmaktadır.

pompa-koruma

Pompalarda motor arızalarına baktığımız %70 oranın gerilim seviyesinde ani değişiklik olduğu yapılan araştırmalarca belirlenmiştir.

AG Parafudr sistemleri pompa sistemine yönelene nanosaniyeler mertebesinde ve nominal akımın 20 katına kadar ulaşan darbeleri sönümlemekle yükümlüdürler. Yıldırım darbesi geldiğinde darbeyi sisteme iletmeyerek başta fiziksel defermasyon ve ardından elektriksel arızaların önüne geçmektedir. Yıldırım darbesi çok uzak bir noktaya düşsse de genel olarak bina zemin katlarında bulunan ve bina toprağından faydalanan pompa sistemleri darbeye direk maruz kalabilmektedirler. Bu nedenle pompa panolarında sürekli gerilim seviyesi, faz sayısı ve sistem özelliğine göre seçilecek TİP 1+2 AG Parafudr sistemleri ile koruma altına alınmalıdır. Eğer bina ana panosunda TİP 1+2 Koruma ürünleri bulunuyorsa motor panolarında VG teknolojili Tip 2 ag parafudr sistemleri kullanılabilir. Tam bu noktada sisteme yönelen sürekli büyük önem arz etmektedir.

motor-koruma

Dalgıç pompa, santrifüj pompa, hidrafor ya da dev sanayi tesislerinde yer alan pompalar çeşit ayırmaksızın enerji ile beslendikleri sürece risk altındadırlar.

Dalgıç pompa, santrifüj pompa, hidrafor ya da dev sanayi tesislerinde yer alan pompalar çeşit ayırmaksızın enerji ile beslendikleri sürece risk altındadırlar. Mekanik tabanlı sistemlerde bizlerin analizi AG PARAFUDR sistemi hiç düşünülmemektedir. Fakat riskin önüne geçmek ve pompa sistemini koruma altına almak isteyen tesis ve üreticiler mutlaka ag parafudr kullanmalıdır. Akım basıncını gösteren akım göstergelerinde ki dalgalanmalarda elektriksel hasarların habercisidir. Bu nedenle pompa sistemlerinin Ani Aşırı gerilim ve Yıldırım darbelerine karşı AG Parafudr ürünlerini sistemlerinde kullanmaları için öneriyoruz.

Yıldırımdan Korunma Merkezi olarak Fransız partnerimizle geliştirdiğimiz Pompa Koruma Sistemi ve Motor Koruma Sistemi kapsamında birçok tesiste ön inceleme yaparak doğru koruma önlemlerini alabilmekteyiz. Sistemlerinizi koruma altına almak ve konu hakkında bilgi edinmek için yıldırımdan korunma merkezi uzman mühendis kadrosuna sorularınızı info@yilkomer.com adresinden ulaştırabilirsiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap