Geçtiğimiz aylarda Yeniköy/İstanbul’daki yalılarına yıldırım düşmesi sonucunda tüm elektriksel sistemleri zarar gören ve ağaçlık alanları fiziksel hasar uğrayan Sabancı Ailesi’nin Yeniköy’deki bu yerleşkesi ve at sporlarının yapıldığı atlıspor tesisi yıldırımdan korunma tasarımı YILKOMER tarafından gerçekleştirilmiştir.

Bu projelerde estetik ve tekniğin birleştirilmesi,güvenli yıldırımdan korunma ekipmanlarının kullanımı ve atlarn bulunduğu çiftliğin yıldırımdan korunması konusunda IEC 62305 standartı kapsamında özel çalışmalar yapılmıştır Pasif yakalama uçlarıyla,izoleli iniş sistemleriyle ve en önemlisi spark gap koruyucularla yapılan projede estetik ve mimari kaygı sonuna kadar korunmuştur. Ayrıca Atların adım geriliminden zarar görebilme ihtimaline karşı tüm önlemler alınmıştır. Enerji –Data ve Koaksiyel hatların tamamı, uydu, haberleşme ve güvenlik sistemleri de ayrıca AG PARAFUDR sistemleri ile koruma altına alınmıştır.

Yıldırımdan Korunma Sistemlerinin hem tüm tesis ve yapıları koruma altına alınması hem de tarihi binalarda ve mimari kaygı taşıyan yapılarda estetik çalışmayı sağlaması önemlidir.

Yapıya mümkün olduğunca az zarar vererek koruma sağlamak konsept açısından önemlidir. Gizlilik gereği proje görsellerini paylaşamıyoruz ancak benzer tasarım projeleri için YILKOMER mühendislerine ulaşabilirsiniz.


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/yilkomer/public_html/wp-content/themes/Corporative/functions/related-posts.php on line 57