Radyo Alıcı/Verici ve Baz İstasyonlarının Yıldırımdan Korunması

By Yılkomer
Tarih Temmuz 8, 2016
989 Görüntüleme

IEC 62305 ve DIN VDE 0855-300 Standartları kapsamında radyo alıcı verici istasyonlarında enerji ve hassas koruma parafudrları korunmalıdır. Başta yıldırım kaynaklı darbeler olmak üzere ani gerilim yükselmeleri sonucunda istasyon alıcı ve verici sistemleri zarar görmektedir. Özellikle ulaşımı zor, yüksek noktalarda olan kurulu olan radyo istasyonlarının darbelere karşı korunması önem taşımaktadır. Her istasyon mutlaka bir güç kaynağı (230/400V) bünyesinde bulundurur ve enerji hattında yaşadığımız sorunlar nedeniyle öncelikle güç kaynağı giriş ve çıkışlarında koruma sağlanmalıdır. Toprak hattı üzerinden ve dolaylı yollardan gelecek yıldırım darbelerine karşı kompakt modelli Tip 1+2+3 koruma modülleri güç kaynağı noktasında ve sayaç öncesinde mutlaka kullanılmalıdır. Seçilen ürün IEC 60364-5-53 normu kapsamında TT, TN-C ve ya TN-S toprak tipi gözetilerek seçilmelidir. Ulaşımı zor noktalar baz alındığında ve yanan parafudr kartuşlarının değişim zorluğu düşünüldüğünde ürünleri VG teknolojili ya da alternatif olarak spark gap teknolojisi seçilmesi önemlidir. Sistem enerjisinin kesilmesini önlemek ve istasyonun devre dışı kalmasını engellemek için parafudrlarda seçim son derece önemlidir.Eğer harici 2 farklı tip ürün aynı istasyonda kullanılacaksa yani B sınıfı parafudr ve C sınıfı parafudr ( Tip 1 ve Tip 2) ayrı ayrı kullanılacaksa mutlaka koordineli ve seçicilik kriterlerine göre bir dizayn yapılmalıdır. Aksi durumda yıldırım darbesi koruma amacıyla konulan tip 1 parafudr devreye girmeyecek ve tip 2 parafudr hızlı aksiyon alması nedeniyle sistemin korunmasını engelleyecektir. Bu konudaki tüm detayları blog sayfamızda yer alan önceki yazılarımızda yazdık bu nedenle bu yazımızda parafudrlarda seçicilik konusunda detaya girmiyoruz.

Koaksiyel parafudr

Koaksiyel parafudr

Enerji hatlarının dışında darbelerden çok sık etkilenen sabit ağ bağlantıları-network altyapısı içinde mutlaka koruma önlemleri almalıyız. Özellikle RBS anahtarlama teknolojisi elemanları, baz istasyonu kontrol birimleri,mobil anahtarlama merkezleri yıldırım ve ani aşırı gerilim darbelerinden nanosaniyeler mertebesinde etkilenebilmektedir. Özellikle sabit ağ bağlantıları dış ortamda yıldırım darbelerini tesise taşımaktadır. Direk yıldırım darbesi etkisi sonucunda da alıcı ve verici bağlantıları etkilenmektedir. Tüm bu sorunların önüne geçmek adına tüm zayıf akım ve haberleşme sistemlerine uygun fine protection-hassas koruma ürünleri seçilmelidir. Tüm bu noktalarda sırasıyla;

RJ 11 soldaki be RJ 45 sağdaki parafudr

RJ 11 soldaki be RJ 45 sağdaki parafudr

  • LSA Plus Telekom hattı koruma modülleri
  • Coaxcial haberleşme ve anten koruma parafudrları (Konnektör tipine göre ürünler seçilmelidir)
  • Cat hattı koruma modülleri-RJ45, Cat6, Cat5, RJ11 Hattı Koruma Parafudrları
  • Haberleşme modülleri için 24 V, 12 V zayıf akım koruma parafudrları

Burada sistem özellikleri masaya yatırılarak doğru noktaya doğru ürün seçimi son derece önem taşımaktadır. Radyo sistemlerinde iletim noktasında kullanılacak ürünün frekans aralığı büyük önem taşımaktadır. Frekans aralığı doğru seçilmeyen ürün sistemin doğru çalışmasını engelleyecektir ve öngörülen korumayı sağlamayacaktır. Noktadan noktaya uzaktan besleme gerilimi (PTP) uygulama tipine göre doğru belirlenmelidir. Çalışma gerilimi Uc parafudurlar için son derece önemlidir. Bu nedenle seçilecek ürünün frekans değeri, konnektör tipi ve Uc gerilim değeri önem taşımaktadır. Ayrıca sistemin düşük pasif intermodülasyon (PIM) değerleri de dikkatle incelenmelidir. Yılkomer olarak müşterilerimize sunduğumuz 2400 farklı parafudr türünde tüm teknik değerler dikkate alınarak ürün seçimi gerçekleştirilmektedir.

24 V sinyal hattı koruma

24 V sinyal hattı koruma

AG Parafudr sistemine paralel olarak 4 lü koruma sistematiği baz istasyonlarının yıldırımdan korunması konusunda da geçerlidir.Dış yıldırımlık sisteminin yeterli koruma açısı oluşturması ,izoleli olarak indikten ve topraklandıktan sonra tüm sistemin (dış yıldırımdan korunma sistemi dahil) eş potansiyelde olması önem taşımaktadır. Doğru topraklama hesaplarından sonra yazımızda belirttiğimiz AG Parafudr sistem dizaynı ile ulaşımı güç ve iletişimde büyük önem taşıyan radyo ve baz istasyonları yıldırım darbelerine karşı koruma altına alınmış olacaktır.Sistem dizaynı ürün isteği ve  teknik detaylı bilgi için Yılkomer uzman kadrosu ile her zaman iletişime geçebilirsiniz.

 

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap