Redresörlerde Ag Parafudr Kullanımı

By Yılkomer
Tarih Ekim 11, 2015
1123 Görüntüleme

Redresörler bir ya da daha fazla yarı iletken elemandan oluşan Alternatif akımı DC ye çeviren çok önemli sistemlerdir. İçlerinde birden çok yarı iletken güç elemanı bulunmaktadır. 12, 24, 48 V gibi DC gerilimlerde çalışan sistemlerde kullanılan Redresörler bir Rüzgar türbininin köşkünden bir bilgisayar beslemesine kadar her noktada karşımıza çıkarlar. Örneğin bir Rüzgar santralinde oluşan bir hata akımı ya da ani aşırı gerilim darbesi eşpotansiyel farklılıktan dolayı bir yandaki türbine ulaşabilir. Çok hassas yarı iletken elemanlardan oluşan Redresör kartları bu darbe karşısında nanosaniyeler mertebesinde devre dışı kalmaktadır. Bu nedenle hem Redresörün AC hem de DC kısımlarında koruma yapmamız gerekmektedir. Özellikle kartın enerji girişinde sağlanan hassas koruma redresör sonrası sistemlerinde korunmasını sağlamaktadır.

redresör-koruma

Yıldırımdan Korunma Merkezi olarak önerimiz redresör girişlerinde compact ürünlerin kullanılmasıdır. Alan dar olduğu için yıldırım darbesi için B sınıfı AG parafudr, Şebeke darbesi içinde C sınfı ag parafudr kullanmak koordineli seçilmeyen ürünlerde önce C sınıfı ürünün devreye girmesine neden olur ve sistem devre dışı kalır. Bu nedenle compact B+C sınıfı ürünler AC kısımda, DC alanda da hassas koruma yapan TİP 2+3 ürünler kullanılarak sistem kolayca korunma altına alabilir. Burada parafudr sisteminin uygulaması da önemlidir. Minimum 16 mm2 kesitli kablo kullanmamız gerekmektedir ve redresör içerisinde toprak hattını fazla dolaştırmadan en kısa noktadan baraya ulaştırmak gerekmektedir. Özellikle Enerji santrallerinde sürdürülebilir enerji üretiminin çok önemli olduğu noktalarda kullanılan Redresörler yıldırım ve şebeke darbelerine karşı mutlaka ag parafudr sistemleri koruma altına alınmalıdır.

Ürün seçimi ve teknik detaylar için Yıldırımdan Korunma Merkezi uzman mühendis kadrosu ile iletişim kurabilirsiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap