RJ 11, 45, BNC, Koaksiyel ve Rack Parafudrlar

By Yılkomer
Tarih Mayıs 27, 2016
1584 Görüntüleme

Genel olarak parafudrlar B, C veya B+C sınıfı parafudrlar olarak bilinirler. Ancak en az Tip 1 ve Tip 2 parafudrlar kadar önemli olan hassas sistemlerin korunmasında kullanılan D sınıfı parafudrlar vardır. Bu parafudlar RJ 11, RJ 45, BNC, koaksiyeli, CAT, rack, poe, krone parafudrlar olarak sayabiliriz. Bu tip parafudrların farklı çalışma gerilimleri vardır. Up seviyeleri çok düşüktür. Etkin koruma yaparlar.

RJ11 ve RJ 45 Parafudr

RJ 11 hassas telekom hatlarının korunmasında kullanılır. Up seviyesi genelde 220 V seviyesindedir. ADSL ve PSTN hatlarının korunmasında etkindir. RJ 45 ise ethernet hatlarının korunmasında kullanılır. Up seviyesi 20 V’a kadar düşer. 10 to 1000 Mbit/s ağların korunmasında kullanılabilir.

RJ 11 soldaki be RJ 45 sağdaki parafudr

RJ 11 soldaki be RJ 45 sağdaki parafudr

BNC ve Koaksiyel Parafudrlar

BNC ve koaksiyel parafudrlar video izleme sistemlerinin bulunduğu CCTV sistemleri, analog kameralar ve mobil baz istasyonlarında kullanılırlar. RF ve koaksiyel hatlarında kullanılırlar.

Koaksiyel parafudr

Koaksiyel parafudr

Koaksiyel parafudrların telekom istasyonlarında nasıl kullanıldığını görmek için videomuzu izleyebilirsiniz.

Koaksiyel parafudr seçerken aşağıdaki unsurlara dikkat edilmelidir.

  • Frekans aralığı
  • Hat gerilimi
  • Konektör tipi
  • Dişi veya erkek uç
  • Montaj bağlantısı
  • Teknolojisi

Rack Parafudr

Rack parafudrlar veri merkezlerinde kullanılarlar. 12, 24, 16 veya 32 portlu olabilirler.  Ethernet, data ve telekom ağlarında etkin koruma yaparlar. Bağlantı tipi doğru rack parafduru seçerken önemlidir. Yine korunacak ethernet hattının frekansı, hızı ve türü kullanılacak parafudru değiştirecektir.

rack-parafudr

POE Parafudr

POE (Power of Ethernet) hatlarının korunması için POE parafudrlar kullanılır. Veri iletim hızı 100 ve 1000 Mbps internet hatlarında sinyal korumada kullanılabilir.

Poe hattı koruma parafudr

Poe hattı koruma parafudr

D sınıfı parafudr talebi için hemen aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

Adınız Soyadınız (gerekli)

E-postanız (gerekli)

Firma Bilgileri (gerekli)

Telefon (gerekli)

Ürün Talebeniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap