Robot Panolarının Ani Aşırı Gerilimden Korunması

By Yılkomer
Tarih Mayıs 20, 2017
764 Görüntüleme

Endüstri 4.0 ile birlikte gelen dijitalleşme ve otonom sistemler her geçen gün biraz daha üretim fabrikalarında yerini alıyor. 2015 yılında tüm dünyada 253,748 robot satıldı. Bu robotların büyük bir çoğunluğu fabrikalarda üretim hatlarında görev alıyor. Her yıl artan otonom üretim sistemleri bir başka tehditi ortaya çıkarıyor. Oldukça hassas olan bu üretim sistemleri ani aşırı gerilim darbelerinden de kolaylıkla zarar görebiliyor.

Robot ihtiyacı dünyanın yıldan yıla artıyor.

Robot sistemlerinin ani aşırı gerilimden korunması için kademeli bir şekilde ag parafudr sistemlerinin kullanılması gerekmektedir. Öncelikle bu sistemler oldukça hassas olduğu için Up seviyesi düşük ve kombine olan ürünlerin seçilmesi doğru olacaktır.

Robot sistemleri kademeli bir şekilde korunmalıdır.

Öncelikle robot hattını besleyen ana panomuz için kombine bir ürün seçeceğiz. Bu noktadaki önerimiz Tip 1+2+3 100 kA koruma yapan Safetec teknolojisine sahip bir ag parafudr olacaktır.

 Datasheet İndir 

İkincil olaraksa robot hatlarının beslendiği tali pano Tip 2+3 ürünle korunmalıdır. Böylece kademeli korumanın ilki gerçekleşecektir. 

DataSheet İndir

En önemli nokta ise beslenen robot sisteminin 24 V DC güç tarafının korunmasıdır. Bu noktada yine Tip 3 24 V DC parafudr korunması önermekteyiz.

DataSheet İndir

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap