Rüzgar Türbinleri ve PV Santrallerde Hassas Sistem Koruma Parafudru | Raydat SUI 4

By Yılkomer
Tarih Haziran 27, 2017
2028 Görüntüleme

Rüzgar türbinleri ve güneş enerjisi santralleri birçok hassas elektronik aygıtı barındırırlar. Haberleşme hatları, sensörler, izleme sistemleri, kamera sistemleri vb birçok sistem ani aşırı gerilimlere karşı korunmalıdır. Özellikle saha tecrübelerimizden gördüğümüz bu hassas sistemlerin Tip 3 ag parafudrlar ile korunmasının yapılmadığı, ana pano veya tali pano koruma yapılmasının yeterli olarak görüldüğüdür. Oysaki Up koruma seviyesini istediğimiz seviyeye düşüremezsek, hassas sistemlerimiz yanacaktır.

RayDat SUI-4 Serisi, SLH-4 Serisi ile aynı elektriksel performansı sağlar ancak her hat için 10 kA Iimp yıldırım darbe koruması seviyesine sahiptir ve daha yüksek dalgalanma direncine veya darbe direncine sahiptir. Raydat SUI, doğrudan veya kısmen doğrudan yıldırım akımlarına daha yüksek maruz kalmanın yaşandığı elektrik ortamlarında çalıştırılması amaçlanmıştır. Bunlar, yıldırıma maruz kalmaların daha şiddetli olduğu rüzgar türbinleri ve PV santralleridir. 

Koruma Teknolojisi | 10 kA Yıldırım Darbesi Koruma

İlk koruma aşaması, üç kutuplu gaz deşarj borusundan oluşur ve birincil dalgalanma enerjisini yönlendirmek için tasarlanmıştır. Ardından gelen koruma aşaması, hızlı iki yönlü silikon diyotlar kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Böylece gelen yıldırım darbesi nedeniyle diyotların yanması önlenir. Darbe öncelikle bu tüplerden geçer ve yavaşlatılır. Koruma aşamasının tasarımında özel tasarım teknikleri kullanılmıştır. Bu özel tasarımı ile diğer markalarda ürünler maksimum 5 kA koruma yapabilirken, RayDat SUI-4 10 kAlik yıldırım darbelerine kadar koruma yapar.

DataSheet İndir

  • IEC/EN Kategorisi: D1/C1/C2/C3
  • Koruma modu Hem enine hem de boyuna gelen aşırı gerilim dalgalarında etkindir
  • Gerilim: 5, 12, 15, 24, 30, 48, 60, 110 V DC Frekans Aralığı: 30MHz
  • Koruma seviyeleri: In: 20kA, Imax: 30kA, Iimp: 10kA 
  • DIN 43880 2/3 TE, DIN Raya Montaj 4 mm2
  • Modüler tasarım: IEC/EN 61643-21

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap