Sitelerin Yıldırım ve Aşırı Gerilimden Korunması

By Yılkomer
Tarih Ocak 25, 2016
985 Görüntüleme

Siteler en önemli toplu yapılardan biridir ve yıldırım ve aşırı gerilim darbelerine karşı savunmasız yapıdadır. Özellikle son yıllarda bina otomasyon sistemlerinin yaygınlaşması ile sitelerde zarar yıldırım ve aşırı gerilim nedeniyle zarar görebilecek materyal sayısı oldukça arttırmıştır. Bir sitede aşırı gerilim darbesi kolayca zarar görebilecek sistemleri sıralarsak;

  • CCTV ve kamera sistemleri
  • Yangın, Alarm sistemleri
  • Otomasyon sistemleri
  • Evlerdeki elektronik cihazlar
  • Hidrofor ve pompalar
  • Telefon hatları
Siteler yıldırım ve aşırı gerilime karşı korunmalıdır.

Siteler yıldırım ve aşırı gerilime karşı korunmalıdır.

Yıldırım özellikle site gibi insanlar toplu yaşadığı bölgelerde ciddi fiziki zarar verme tehlikesi vardır. Bu nedenle öncelikle dış yıldırımlık sistemleri ile yapılar ve insanlar yıldırıma karşı korunmalıdır.  Yapıların yıldırımdan korunmasında standartlar ışığında aşağıdaki sistemler kullanılabilir.

  • Franklin Çubuğu (yakalama ucu ) ile Korunma Yöntemi
  • Faraday Kafes Yöntemi ve Gergi Teli Yöntemi
  • İzoleli iletkene sahip  dış yıldırımlık sistemleri

Dış yıldırımlık sistemleri tesisimizi ve insanları yıldırımın fiziksel etkilerine karşı korur. İç yıldırımlık (parafudr) sistemleri ise aşırı gerilim darbelerine karşı elektronik sistemlerimizi koruyacaktır. Bunun için ana panoya B sınıfı Tip 1 parafudr, tali panolarınızda ise C sınıfı Tip 2 parafudr kullanmanızı öneriyoruz. Yine kamera gibi hassas noktaları ise D sınıfı parafudrlarla korunmalıdır.

yıldırım-binaların-korunması

Topraklama ve Eş potansiyelin Önemi

İç yıldırımlık ve dış yıldırımlık sistemlerinin kurulmasından sonra ve binalarımızın topraklamalarında da herhangi bir sorun yer almıyorsa gerçekleştirmemiz gereken son adım site içerisinde binalar arasında eş potansiyeli sağlamaktır. Eş potansiyel sistem çalışmasında dış yıldırımlık topraklamaları da eş potansiyel sistem içine alınmalıdır.

Eş Potansiyel sistem yıldırımdan korunmada çok önemlidir.

Eş Potansiyel sistem yıldırımdan korunmada çok önemlidir.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap