Solar Combiner Box Parafudr Sistemi

By Yılkomer
Tarih Mayıs 31, 2015
1535 Görüntüleme

Solar Sistemlerde Combiner Box kavramı istem güvenliği açısından önem taşıyan donanımlardandır. Combiner Box içerisinde yer alan AC ve DC Parafudrlar ise tüm sistemin yıldırım ve ani aşırı gerilim darbelerinden korunması adına oldukça önem taşımaktadır.

IEC ve VDE normları çerçevesinde Solar Sistemlerde mutlaka surge arrester kullanmak zorundayız. AC-DC ve Data hatlarını koruma altına almamıza yarayan surge arrester sistemleri özellikle DC kısımda inverter sisteminin korunması noktasında büyük önem taşımaktadır. Genellikle inverter üreticilerinin parafudrlu olarak sattıkları ürünlerin içerisinde sadece aşırı gerilim koruma ürünleri bulunmakta yıldırım darbesine karşı koruyan ürün bulunmamaktadır. Başka bir deyişle C sınıfı yada Tip 2 ürün bulunmaktadır. Fakat bizler combinerboxlar içerisine DC tip 1+2 özellikli ürünler önermekteyiz. B+C sınfıı kategorisinde ki bu ürünler yıldırım ve şebeke darbelerine karşı koruma sağlamaktadır. Solar Combiner Box içerisinde paralel olarak bağlanmaktadırlar. En kötü ihtimalle üç kutuptan oluşan ürünlerin toprak –nötr hatları VG teknolojili ve B+C sınıfı koruma özellikli olmasına dikkat etmeliyiz.

Citel solar combiner box

Citel solar combiner box

Bu noktada ürünün solar  combiner box içerisine rahat montaj edilebilmesi için modüler yapıda olması önem taşımaktadır. Ürün minimum 16 mm2 kesitli kablo ile sisteme entegre edilebilir. Bu konuda Yıldırımdan Korunma Merkezi olarak VG teknolojili ömürsüz kabul edilen ve 25 nanosaniyede devrey giren ürünleri müşterilerimize öneriyoruz. Solar projeleriniz yıldırımdan korunma sistemi için uzman mühendis kadromuzla ürün seçimi için iletişime geçebilir, fiyat teklifi isteyebilirsiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap