Solar Panellerin Panel Arkası Yalıtımlı Veya Açılı Yakalama Uçlarıyla Yıldırımdan Korunması

By Yılkomer
Tarih Eylül 7, 2015
1285 Görüntüleme

IEC 62305 Standartı kapsamında yuvarlanan küre metoduna göre solar panellerin korunması gerektiğine paratoner sistemlerinin açık arazi uygulamalarında risk oluşturduğunu daha önceki blog yazılarımızda anlatmıştık. Yuvarlanan küre methodunda 8000mm’lik uzun yakalama uçlarıyla birçok sistemi koruma altına aldık.

Solar panellerin dış yıldırımlık ile korunması

Solar panellerin dış yıldırımlık ile korunması

Ancak tüm sistemlerde Phovoltaic Surge Arrester kullanımı son derece önemlidir.

PV Panel nasıl topraklanır

PV Panel yıldırımdan korunması

Alternatif olarak panel arkası açılı yakalama uçları ve yalıtımlık yakalama uçlarıyla da güneş panelleri koruma altına alınabilmektedir. Burada ki en önemli konu koruma açılarının doğru dizayn edilmesidir. Ekteki dökümanlarda konu detaylarını inceleyebilirsiniz. Hem fotovoltaik dış yıldırımlık koruma hem de fotovoltaik sistemler iç yıldırımlık koruma sistemleri için ve maliyet hesapları için Yıldırımdan Korunma Merkezi uzman mühendis kadrosundan destek talep edebilirsiniz.

Doküman 1 İndir

Doküman 2 İndir

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap