Sürücü Frekans Konverterların Ani Aşırı Gerilimden Korunması

By Yılkomer
Tarih Aralık 18, 2016
807 Görüntüleme

Fabrika, havaalanı, enerji santrali ve benzeri tesislerde sıklıkla bulunan sürücüler, beslenen cihazın çalışması için gereken frekansı istenilen düzeye getirerek çalışmasını sağlar. Elektronik ekipmanı ve kontrol devresi hassas olan bu cihazların yıldırımın ve ani aşırı gerilimlere karşı korunması bu açıdan önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Otomasyon Sistemlerinin Korunması

Bu cihazların korunmasında dikkat edilecek ilk unsur, kademeli ag parafudr korumasının yanında Uc yani çalışma geriliminin doğru seçilmesidir. Bu noktada ürün seçimi gerçekleştirirken, Uc değerleri daha esnek parafudr seçimini öneriyoruz. Özellikle hassas ekipmanların sık bulunduğu tesislerde, ana panolarda Up koruma seviyesi düşük olan ürün seçilmelidir. Bu nedenle ana panonuza Tip 1+2+3 ürün seçimi gelen yıldırım darbesi veya ani aşırı gerilim darbesini hassas sistem koruması yapan parafudrların daha kolay bir şekilde görevini yapmasını sağlayacaktır.

AG Parafudrla Koruma Yapılması

Yukarıdaki görselde görüleceği üzere 1,2 ve 3 numaralı kısımlarda ag parafudr kullanılarak bir frekans konvertörü korunmuştur. Şimdi buradaki ürün seçimine bakalım.

1- Tip 1 +2+3 100 kA PROTEC ASL 100/320 3P+N

3 fazlı yıldırım koruma, ani aşırı gerilim koruma ve hassas sistem koruması yapan ag parafudr seçilmiştir.

İlginizi Çekebilir: Tip 1+2+3 Parafudr Nedir

2-Tip 2 60 kA PROTEC C 100/320 3P+N

60 kA koruma yapan, şebekeden gelebilecek ani aşırı gerilimlere karşı koruma yapan ürün seçilmiştir.

3-Hassas 24/48 Volt hatları için Protec DMDR 20/24

24 V hassas koruma yapan Tip 3 parafudr seçilmiştir.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap