Telekom Hatlarının Yıldırımdan Korunması

By Yılkomer
Tarih Ekim 11, 2015
1345 Görüntüleme

Uzun enerji ve data hatları üzerinden sistemlerimize yönelen darbeler tüm sistem ve elektriksel ekipmanlarımıza zarar vermektedirler. Enerji nakil hatlarına düşen yıldırım darbelerinin tesisimize girişini enerji dağıtım panolarına yerleştirdiğimiz B+C sınıfı ag parafudrlar ile engelliyoruz. Fakat kesinlikle atlamamız gereken ve dış ortamdan tesisimize darbelerin yöneldiği 2.nokta olan Telekom ve ADSL hatlarına karşı mutlaka koruma yapmamız gerekmektedir. Telekom hatları ülkemizin her noktasında gezmekte ve oluşan tüm darbeler özellikle yıldırım darbeleri bu darbeler aracılığı ile özgül direnç farklılıkları göz önüne alınarak tesisimize yönelmektedirler. Bu darbeleri önüne geçebilmek için TELEKOM HATTI KORUMA PARAFUDRLARInı mutlaka tesis girişlerimize entegre etmeliyiz. Özellikle server odaları, data centerler ve modemler üzerinden yayılan darbeler büyük bir risk oluşturmaktadır. Enerji hatlarında B+C sınıfı ag parafudr sistemi kullanırken data hatlarında da mutlaka D kategorisinde yer alan gazlı ve spark gap sönümleme tekniklerini kullanan 10’lu ve tekli krone tipi korumaların kullanılmasını öneriyoruz.

Telekom hatları 10lu krone koruma ile yıldırım ve aşırı gerilime karşı korunmalıdır.

Telekom hatları 10lu krone koruma ile yıldırım ve aşırı gerilime karşı korunmalıdır.

Yapılan keşiflerde atlanmaması gereken 10’lu krone koruma sistemi dış ortamdan gelecek darbelere karşı tesisimizi korur. Ancak ürün seçimi ve uygulaması son derece önem arz etmektedir .Direk giriş hatlarına oturtulan krone tipi ag parafudrlara mutlaka toprak hattı çekilmeli ve bu hattın eşpotansiyel sistem entegrasyonu kontrol edilmeli ve sağlanmalıdır.

telekom-hatlarının-korunması

Direk giriş hatlarına oturtulan krone tipi ag parafudrlara mutlaka toprak hattı çekilmeli ve bu hattın eşpotansiyel sistem entegrasyonu kontrol edilmeli ve sağlanmalıdır.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap