Telekom ve Data Sinyallerinin Aşırı Gerilim ve Yıldırımdan Korunması

By Yılkomer
Tarih Şubat 11, 2016
1128 Görüntüleme

Son yıllarda gelişen teknoloji ile birlikte telekom ve data hatları da hemen her yerde karşımıza çıkmaya başladı. Özellikle iletim hatlarının bakır hatlardan optik hatlara geçmesi ile transfer hızları çok daha iyi seviyelere geldi ve kullanıcılarda sıklıkla bu sistemleri tercih etmeye başladı. Bugün bir fabrikadan, veri merkezlerine neredeyse bütün tesislerde telekom sinyallerine denk gelebiliriz. Bu sistemlerin bu kadar yoğun kullanılması ve kritik öneme sahip olması bu sinyallerin korunması problemini de doğurdu.

Telekom sinyalleri hassas sistemler olup,çok küçük gerilimlerde dahi zarar görebilmektedir.

Telekom sinyalleri hassas sistemler olup,çok küçük gerilimlerde dahi zarar görebilmektedir.

Data arabirimleri ve sinyaller güç bileşenlerinde çok daha hassas sistemlerdir. Çok düşük akım ve gerilim seviyesinde çalışan bu sinyaller hızlı tepki veren parafudrlarla korunmalıdır. Yılkomer olarak bizim tavsiyemiz VG teknolojili hem gas hem de suppresser teknolojisinin kullanıldığı ürünlerin kullanılması gerektiğidir.

Sinyaller Nerelerde Kritik Olabilir?

Telekom ve veri sinyalleri birçok tesis için kritik olabilir ve bu tesislerin çalışması için zorunludur.

  • Otomasyon sinyalleri (PLC ve SCADA)
  • Sinyalizasyon Sistemleri
  • Alarm sinyalleri
  • Veri Merkezleri Sunucular
  • Haberleşme Sinyalleri
24 V sinyal hattı koruma

24 V sinyal hattı koruma

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap