Termokaynak Cadweld Uygulaması

By Yılkomer
Tarih Aralık 16, 2015
1392 Görüntüleme

Termokaynak Cadweld topraklama esnasında topraklama iletkenlerinin birbirine ek yapılması esnasında kullanılan güvenilir ve çağdaş bir uygulamadır. Termokaynak sayesinde somon, klemens gibi birleştirme aparatlarında yaşanan çürüme, korozyon, iletkenlik kaybı yaşanmaz. Direnç değeri genelikle bu bağlantı noktalarında kullanılan aparatlardan dolayı yükselir. Termokaynak uygulaması ile bu durumun da önüne geçilir. Termokaynak uygulamaları fabrika gibi tesislerde tesisata ek yapıldığında da kullanılması tavsiye edilir.

Termokaynak Malzemeleri

Cadweld tozu : Yapılacak kaynak türüne göre cadweld tozu seçilir. Yine uygun bağlantıyı yapacak başlatma tozu termokaynak malzemeri arasında yer alır. Her iki tozda yeterli derece seçilmesi önemlidir.

Termokaynak Potası: Metallerin birbirine kaynaması için gerekli olan tepkime bu potada gerçekleşir. Potanın dayanıklı olması ve uzun ömürlü olması önemlidir. Pota,  hazne, boşaltma deliği ve kaynak boşluğu içerir.

Pense : Seçilen potanın cinsine göre ve birleştirilecek iletkenleri sıkıştıracak şekilde seçilir. Pota penseleri farklı tipteki kalıpları sıkmada kullanılır, ancak özel uygulamalar için ayrıca üretilir.

Diğer Malzemeler: Tepkimeyi başlatmak için çakmak ve kalıbı temizlemek için temizlik malzemeleri

Termokaynak uygulaması

Termokaynak uygulaması

TermoKaynak Örnek Uygulama 

Aşağıdaki videodan Çekmeköy Metro İnşaatında grçekleştirdiğimiz termokaynak uygulamasını izleyebilirsiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap