Tesisinizde Parafudr Kullanmanız İçin 5 Neden

By Yılkomer
Tarih Mart 3, 2016
1858 Görüntüleme

Parafudr iç yıldırımlık sistemleri yıldırım ve iç aşırı gerilim darbelerine karşı kullanılması gereken sistemlerdir. Parafudrlar bu darbelere karşı elektriksel koruma yaparak cihazlarımızın yanmasını engeller. Peki bir tesiste neden ag parafudr sistemleri kurulmalıdır? 5 başlıkta derledik.

1- Dış Yıldırımlık Sistemleri Elektriksel Koruma Yapmaz

Yıldırıma karşı koruma yapması için kullanılan dış yıldırımlık sistemleri elektriksel sistemlere karşı bir koruma gerçekleştirmez. Sadece yıldırıma karşı fiziksel koruma yapar. Dış yıldırımlığınıza düşen bir yıldırım darbesi eğer tesisiniz de kademeli bir koruma yoksa panolarınızdan girerek cihazlarınıza zarar verecektir.

parafudr-yıldırımdan-korunma

Darbe sonucu yanmış bir pano. Dış yıldırımlık sistemleri ile bu durumun önüne geçemezsiniz

2-Yıldırım Darbesinin Karakteristiği

Yıldırım bir noktaya düştükten sonra 2 kmlik bir çaptaki bir alanda yürüyen darbe olarak kendini gösterebilir. Ek olarak sanılanan aksine yıldırım daima en üstteki noktaya düşmez. Zaman zaman saçaklı düşebilir. Bu da aslında her tesisin tehlike altında olduğunu gösteriyor.

Yıldırım risk hesabı için merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

Yıldırım risk hesabı için merkezimizle iletişime geçebilirsiniz.

3-Kuplaj Etkisi

Özellikle organize sanayi bölgelerinde sık yaşanan bir durum olan kuplaj etkisi, tesislerde oluşan kuplaj farklılıklarından ötürü darbenin bir yerden bir yere akmasıdır. Güç hatları, data merkezleri öncelikle etkilenir.

parafudr-keşfi

4-İç Aşırı Gerilimler

Günümüzde elektrik enerjisinin kalitesinde yaşanan sorunlar iç aşırı gerilim darbelerini arttıran bir başka neden. Sigorta şirketlerinin analizine göre iç aşırı gerilimler %65 oranla tesislere en çok zarar veren darbe türü. Bu iç aşırı gerilimleri sıralarsak;

  • Harmonikler
  • Anahtarlama ve şalt hareketleri
  • Elektrostatik Kuplajlar
  • Gerilim dalgalanmaları
B+C sınıfı parafudr hem yıldırım hem de iç aşırı gerilimlere karşı sizi korur.

B+C sınıfı parafudr hem yıldırım hem de iç aşırı gerilimlere karşı sizi korur.

5-Hassas Elektronik Cihazlar

Elektronik cihazların günümüz sistemlerinin vazgeçilmez olmaya başlaması ile bu cihazların aşırı gerilim darbelerinden korunması problemi de doğdu. Darbelere karşı hassas olan bu cihazlar sadece yıldırım darbelerinden değil, harmonik, anahtarlama darbeleri gibi iç aşırı gerilimlerden de sıklıkla etkilenmekte. Özellikle CCTV, PLC, UPS, LED, Telekom ve haberleşme hatları D sınıfı parafudrla koruma altına alınmalıdır.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap