Tip 1+2+3 AG Parafudr

By Yılkomer
Tarih Aralık 16, 2016
1098 Görüntüleme

Ani aşırı gerilim ve yıldırım darbesi kaynaklı zararlar yarı iletken teknolojisinin hızla gelişmesine paralel olarak ve güç elektroniğinde hızın artmasıyla dayanımı azalan elemanların kullanılması sonucunda her geçen gün artmaktadır. Diğer kanattan dış yıldırımlık sisteminin yıldırımın tüm etkilerinden koruduğuna inanıldığı ve elektriksel korumanın es geçildiği tesislerde ciddi hasarlar meydana gelmektedir. Anahtarlama elemanları darbeler, switching darbeleri, ani gerilim yükselmeleri, şebeke darbeleri, motor ve şok bobinlerinin, klima kontrol sistemlerinin, uzun iletkenlerin yol açtığı darbelerle birlikte yıldırım darbesine karşı tüm elektriksel sistem ve ekipmanlarımızı koruyan AG Parafudr ürünlerinde kademeli korumanın önemi her yazımızda sizlere aktardık. Konu hakkında özet geçersek Tip 1 (B sınıfı) ürünler Yıldırım darbelerine karşı korumakta Up seviyesini 1,2 kV altına indirgemektedir, Tip 2 (C sınıfı) ürünler İkincil darbelere karşı koruma sağlamakta Up seviyesini 0,6 kV mertebelerine indirgemektedir. Ancak hassas cihazlar, otomasyon sistemler, zayıf akım sistemlerinde Up dayanımı çok daha düşüktür ve bu nedenle Tip 3 korumaya ihtiyaç duyarız. Yıldırım darbesinin akımsal şiddetinin yanında AG Parafudurn Up koruma değeri de son derece önem arz etmektedir. Enerji hattının kademeli korumasında sizlere Tip 1+2+3 yeni nesil AG Parafudr ürünlerini önermek istiyoruz. Özellikle konut projelerinde, datacenter, server odası gibi lokal koruma noktalarında 3 kademeli olarak enerjiyi sönümleyen Tip 1+2+3 AG Parafudrlar Up seviyesini 3 kademeli olarak düşürmektedir.

Yıldırımdan korunma yollarında standartlara uymak büyük önem taşıyor.

Yıldırımdan korunma yollarında standartlara uymak büyük önem taşıyor.

Ürün kartuşu klasik Tip 1+2 AG Parafudrlara göre daha uzun olmakla beraber 3 kademeli koruma sağlayan ürünlerin teknoloji ağırlıklı olarak Safetec teknolojisine sahiptir. Özellikle kamera enerji panoları, GMS kuleleri, Telekom panoları gibi tek panolu açık sistemlerde 3 kademeli koruma büyük fayda sağlamaktadır. Tip 3 koruma ürünlerine  ülkemizde  projelerde çok sık yer verilmediği  ağırlıklı olarak Tip 1+2 ürün kullanıldığı görülmektedir.

Ancak koruyacağımız hassas sistemlerde örneğin bir redresörün kartında tip 3 korumaya mutlaka ihtiyacımız vardır. 3 kademeli AG Parafudr kullanarak hem yıldırım, hem şebeke hem de kılacak darbelere karşı kesin çözüm sunmuş oluyoruz.10/350ms ve 8/20ms eğrilerinde test değerlerine sahip olan Safetec yani varistör yanında gas tüplerde içeren ürünler Up seviyesini 0,25 kV mertebesine kadar indirgemektedir. 3 kademeli koruma yapan ürünlerin üzerlerinde mutlaka T3 koruma değeri de bulunmaktadır. T1 T2 T3 koruma değerleri ile farklı darbe karakteristiklerinde devreye girebilen ürünler tasarlanmış olmaktadır. Genel olarak 25 nanosaniyede devreye giren ürünler sisteme paralel bağlanmalı ve 16 mm2 kablo kesiti kullanılarak devreye alınmalıdır. Eğer ki kablo kesiti yetersiz ve pano içerisinde toprak hattı 50cm i aşacak şekilde dolanacaksa yanlış uygulama yapmış oluruz.3 Kademeli koruma ürünlerini 100 A değerinde bir sigortadan enerjilendirebiliriz. İlgili ürün kısa mesafeli uygulamalarda örneğin dairelerin ,konutların,villaların giriş panoları içinde son derece uygundur.Tüm ev elektroniğini dıştan gelen darbelere karşı koruruz. Örneğin LED televizyonunuzu yıldırım darbesinden bu şekilde koruyabilirsiniz. Ancak ilgili ürün enerji hattının kademeli koruması için geçerlidir. Telekom hattı, kamera data ve koaksiyel hattı, sinyal ve haberleşme hatlarında harici Tip 3 koruma ürünleri kullanılmalıdır.Stoklarımızda olan  3 kademeli AG Parafudrlar için Yılkomer Yıldırımdan Korunma Merkezi ile iletişime geçebilirsiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap