TİP 3 ALÇAK GERİLİM PARAFUDR SİSTEMLERİ

Tarih Ocak 8, 2018
1426 Görüntüleme

TİP 3 ALÇAK GERİLİM PARAFUDR SİSTEMLERİ

Yıldırım darbelerinin ülkemizdeki teknoloji ve yatırım gelişimine paralel olarak doğru orantılı artması, yatırımcı ve tesisler üzerinde ciddi bir risk oluşturmaktadır. Meteoroloji genel müdürlüğü verileri kapsamında son 2 yıl içerisinde ülkemizde düşen 7 milyon yıldırım bu risk katsayının ne derece arttığını doğrulamaktadır. Ülkemiz üzerinde yıldırım darbelerinin tehlikeli durumu Alçak Gerilim Parafudr sistemlerinin önemini arttırmaktadır. Günümüz yıldırım koruma teknolojisi kapsamında her sistem tüm akım ve gerilim değerlerinde korunabilmektedir. Ancak kulaktan dolma bilgilerle seçilen koruma ürünleri çok ciddi ekonomik zararlara yol açmaktadır. Yıldırımdan korunma sistem tasarımı bir mühendislik çalışmasıdır ve bu konuda uzman yetişmiş mühendisler ürün seçim ve dizaynını yapmalıdırlar. Yılkomer olarak Ülke sorumluluğunu yürüttüğümüz Alman Raycap -Iskra Zascite firmasının tam 2400 farklı çeşit alçak gerilim parafudr sistemi bulunmaktadır. Ve bu 2400 farklı ürün arasında yapılacak doğru dizayn ve uygulamalar sonucuna her sistem korunabilmektedir. Her zaman belirttiğimiz gibi Alçak Gerilim Parafudr ürünleri Yıldırım darbelerinin dışında şebeke pikleri, harmonik ve ani gerilim yükselmelerine karşıda koruma sağlamaktadırlar. Çalışan fabrikalar,enerji üreten santraller,güvenlik için çok önemli olan kameralar,yangın ihbar ve algılama sistemleri, scada otomasyon sistemleri gibi enerjinin olduğu her alan yıldırım ve ani aşırı gerilim darbelerinden zarar görebilir. Bu noktada yapmamız gereken dış yıldırımlık,topraklama, eşpotansiyel sistemin yanında AG Parafudr dizaynınıda doğru yapmamız gerekmektedir.Bildiğiniz gibi Tip 1,Tip 2,Tip 1+2,Tip 1+2+3,Tip 3 gibi sınıflara ayrılan AG Parafudr ürünlerinde Tip 3 ürünlerin önemi son derece önemlidir.Bu yazımızda da Tip 3 AG Parafudr ürünlerini detaylandırmaya çalışacağız.

Bir tesiste Enerjiyi mükemmel korusak ta darbe darbe ve haberleşme hatları,telekom hatları, koaksiyel ve anten hatlarından gelebilir.Bu nedenle TİP 3 AG Parafudr ürünleriyle tüm bu hatları koruma altına almak zorundayız,Genel olarak AG Parafudr ürünleri ile;
1-Cat ,RJ45 ,POE,RJ11 Hatları Yıldırımdan Korumaktayız.
2-5,12,24,48 V haberleşme,sinyal ve data hatlarını Yıldırımdan Korumaktayız.
3-RS232,RS485 Haberleşme hatlarını yıldırımdan korumaktayız.
4-Switch data hattı girişlerini yıldırımdan korumaktayız.
5-12,24,48,60V Zayıf Akım enerji hatlarını yıldırımdan korumaktayız.
6-Ups,Güç Kaynağı giriş ve çıkışlarını yıldırımdan korumaktayız.
7-220v beslenen hassas sistemleri yıldırımdan korumaktayız.
8-Telekom,Modem,Sinyalizasyon hatlarını yıldırımdan korumaktayız.
9-N,F,BNC Konnektor girişleri,Uydu,Anten ve Telsiz girişlerini yıldırımdan korumaktayız.
10-Server girişlerini yıldırımdan korumaktayız.

Bunların yanında sistemsel olarak Tip 3 AG Parafudr Ürünleri İle ;
-Tüm Kamera ve İzleme Altyapısı Yıldırımdan korunabilmektedir.
-Parmak izi ve Güvenli Geçil Sistemleri Yıldırımdan korunabilmektedir.
-Scada Otomasyon Sistemleri Yıldırımdan korunabilmektedir.
-Yangın Algılama Sistemleri Yıldırımdan korunabilmektedir.
-Zayıf Akım Enerji Güç Kaynağı Sistemleri Yıldırımdan korunabilmektedir.
-Led Sistemler Yıldırımdan korunabilmektedir.
-DC Sistemler Yıldırımdan korunabilmektedir.
-Zayıf Akım Haberleşme ,Görüntüleme Sistemleri Yıldırımdan korunabilmektedir.
-Radar,Sinyalizasyon Sistemleri Yıldırımdan korunabilmektedir.
-Demir yolları haberleşme sistemleri Yıldırımdan korunabilmektedir.
Ayrıca Tüm klemens tipi 12,24,48 Volt sistemlerde yıldırımdan korunabilmektedr.
Ürün gamı olarak oldukça önemli olan Tip 3 korumalar kademeli korumanın en son halkasıdır.Up koruma seviyelerini kademeli olarak düşüren Alçak Gerilim parafudr sistemlerimde Tip 3 ürünlerin Up seviyesi oldukça düşüktür.Özellikle Enerji hatlarında önünde Tip 1 ve Tip 2 koruma olmayan Tip 3 ürünlerin mucize yaratması beklenemez.Enerji hattı korumalarında Tip 3 ürünler hassas koruma sağlamaktadır.Sistem özelliğine göre paralel ve seri bağlanabilen tip 3 ag parafurlar hassas kart,anakart,sensor,switch,led,parmak izi sistemleri gibi kolay yanabilen cihazları koruma altına almaktadır.Bir kartın yanması bir sistemin çökmesi anlamına gelmektedir,Ancak ülkemizde çok yoğun olarak kullanılmamaktadır.Özellikle kameraların IP sisteme geçmesi ile hassas hale gelmesi paralel hale gelmiştir,Kameralar çok sık hasar gören sistemler olarak mutlaka Cat 6 Poe hatları ile koruma parafudrları ile koruma altına alınmalıdır.
Ürün seçimi kadar montajının da önemli olduğ CAT3 sistemlerde genel olarak zener diyot kullanılmaktadır.Ancak diyot ve yarı iletken elemanlı ürünler kolay zarar görebilmektedir.Bundan dolayı GDT teknoloji ürünleri seçmek bizlere fayda sağlayacaktır.
Yılkomer Yıldırımdan korunma merkezi olarak tip 3 ag parafudr ürün grununda teknik olarak keşif ürün seçimi ve uygulama çalışmaları yapmaktadır.Yılkomer yıldırımdan korunma merkezi olarak ülke sorumluluğunu yürüttüğümüz Raycap-Iskra Zascite AG Parafudr partnermizle stok ve fiyat avantajı sunmanın yanında Safetec teknolojili ürünlerimizle uzun vadeli bir koruma sağlamaktayız.
Keşif ve ürün taleplerini için bizlerle her zaman iletişime geçebilirsiniz.

Led Sokak ve Yol Aydınlatma Sistemlerinin Ani Aşırı Gerilim ve Yıldırımdan Korunması

Yorum Yap

Çevrimiçi
1
Merhaba yardımcı olabilir miyim?
Yıldırımdan korunmak için şimdi temasa geçin!
Powered by