fbpx

Topraklama Değerleri Kaç Ohm Olmalı?

Tarih Nisan 17, 2016
6913 Görüntüleme

Topraklama bir tesisin can ve mal güvenliğinin sağlanmasında temel unsurlardan biridir. Topraklama sayesinde bir tesiste hem cihazların sağlıklı şekilde çalışması sağlanırken, hem de insan sağlığı korunur.  İyi bir topraklama aynı zamanda aşırı gerilimlerden korurken, tesis boyunca gerilim dengesini sağlar. Topraklama temel olarak işletme topraklaması, koruma topraklaması ve fonksiyon topraklaması olarak 3e ayrılır. Örneğin yıldırımdan korunma topraklaması bir fonksiyon topraklamasıdır. Tesisin yıldırımdan korunma fonksiyonunu yerine getirir. Yasalara göre topraklama ölçümleri düzenli olarak yapılmalıdır.

İlginizi Çekebilir: Topraklama Ölçümü

Topraklama Direnç Değerleri

Dış Yıldırımdan korunma sistemlerinin temel prensibi yıldırım darbesini direk yakalayarak toprakta deşarj etmektir. IEC 62305 standardı kapsamında pasif yakalama uçları ile yuvarlanan küre ve koruma açısı oluşturma yöntemlerine göre dizayn edilen dış yıldırımdan korunma sistemleri için toprak hattı ve direnç değeri oldukça önemlidir. Öncelikli olarak topraklama direnç değerinin sağlanması için toprak özgül direnç ölçümü yapılmalıdır ve bu ölçüm sonucunda topraklayıcı adet ve miktarları, kesitleri belirlenerek dış yıldırımdan korunma topraklaması gerçekleştirilir. Direnç  değeri olarak ilgili normlarda 10 ohm altı ideal görünmektedir,ancak zaman içerisinde ki direnç yükselmesi göz önünde tutularak 5 ohm altına indirgenmesi hedeflenmelidir. Korozyon riskine karşı korozyon bandı kullanımı bimetal ürünlerin kullanımı, antikorozif ürünlerin seçilmesi önemlidir.

Dış yıldırımdan korunma sistem topraklaması harici olarak eşpotansiyele mutlaka alınmalıdır. Lokal eşpotansiyel baralar aracılığıyla sağlanacak eşpotansiyele alma işlemi direnç farklılığı sonucu oluşacak darbe geçişlerini engelleyecektir. Bu noktada spark gap sönümleyici parafudrların kullanımı önemlidir.

Sonuç olarak 10 ohm değerinin altı uygunluk göstermekle birlikte mümkün olan en uygun direnç değeri dış yıldırımdan korunma topraklamasında hedeflenmelidir.

Topraklama direnç değerleri

Topraklama direnç değerleri düzenli olarak takip edilmelidir.

Topraklama Direncini Azaltmak İçin İpUçları

  • Bağlantı kısımlarında oluşan korozyonları ortadan kaldırın. Yine bağlantı yerlerinde meydana gelen deformasyonları engellemeye çalışın.
  • Direnç düşürücü kimyasal kullanın
  • Daha büyük topraklama elektrotu kullanın

Yorum Yap

Çevrimiçi
1
Merhaba yardımcı olabilir miyim?
Yıldırımdan korunmak için şimdi temasa geçin!