fbpx
ülke geneline düşen yıldırımlar

TÜRKİYE GENELİ YOĞUN YILDIRIM ALTINDA

Tarih Haziran 18, 2019
576 Görüntüleme

Yaz aylarının başlamasına paralel alarak Yıldırımlı gün sayısı Türkiye genelinde ciddi bir artış gösteriyor. Son yıllardaki yıldırımlı gün sayısındaki artışa nazire yaparcasına ülkemiz çok yoğun yıldırım darbelerine maruz kalıyor. Son 2 haftada arazi ve dağlık alanlarda bulunan GSM Kulesi, Güneş Santralleri ve Rüzgar Santralleri hasarlarına ek  olarak şehir içinde de sorunlara yol açan yıldırım ciddi oranda bir tehdit oluşturmaktadır.18 Haziran 2019 ‘da kaleme aldığımız bu yazımızda gün içerisinde Bursa ‘da Metro İstasyonuna Yıldırım Düştü, Eskişehir Kütahya aralığında 100MW ‘a yakın güneş sahası zarar gördü, yine onlarca hayvan telef olurken, Sakarya bölgesinde düşen bir yıldırım sonucunda bir mahallenin tüm cihazları yandı ve Çorlu’da bir fabrikada yangın çıktı.

18 Haziran 2019 Saat 14.00 itibari ile ülke geneli Yıldırım Durumu

ülke geneline düşen yıldırımlar

Peki Yıldırımın Bu Kadar Zarar Vermesi Normal mi?

Ülkemiz maalesef her konuda olduğu gibi Yıldırımdan Korunma konusunda da alamadığı önlemler, kulaktan dolma bilgilerle korunduğu düşünülen çok önemli tesisler, bilgi eksikliği nedeniyle Deprem olayı gibi bu konuda da sınıfta kalmaktadır.

Yıldırımdan Korunma Merkezi olarak birçok eğitim ve seminerimizde anlattığımız gibi IEC normlarında doğru koruma sistemi tasarlayarak ve doğru ürünler kullanarak Yıldırımdan Korunmak mümkündür. Bu iş bir mühendislik çalışmasıdır ve her tesiste IEC 62305 standartları kapsamında tasarlanmış pasif sistemlerle dış yıldırımlık sistemi, Enerji hattından en hassas haberleşme hattına kadar Parafudr sistem kurulumu, Topraklama Sistemi ve Eşpotansiyel sistem tasarımları yapılmalı, uzman ekiplerce montaj edilmeli ve raporlanmalıdır. Bu konuda Yılkomer teknik destek ekibine her zaman ulaşabilirsiniz.

Yorum Yap

Çevrimiçi
1
Merhaba yardımcı olabilir miyim?
Yıldırımdan korunmak için şimdi temasa geçin!