UPS ve Güç Kaynaklarının Yıldırım ve Aşırı Gerilimden Korunması

By Yılkomer
Tarih Eylül 15, 2015
1250 Görüntüleme

Günümüzde işletmelerin kesintisiz bir enerjiye her geçen gün daha çok ihtiyaç duyuyor. Hastane, bankalar, veri merkezleri, yazılım şirketleri gibi işletmeler sistemlerinde UPS ve güç kaynakları ihtiyaç duyarlar. UPSler sayesinde  herhangi bir iş veya veri kaybına uğramadan sistem çalışmasına devam edebilir. Ayrıca şebekede meydana gelen çöküntüler, frekans sapması, gerilim dalgalanmaları gibi sorunlar en az şekilde hissedilir.

UPS sistemleri özellikle aşırı gerilim kaynaklı arızalanmaktadır.

UPS sistemleri özellikle aşırı gerilim kaynaklı arızalanmaktadır.

Bu konuda genel kanı kesintisiz güç kaynaklarını bir aşırı gerilim koruma sistemi gibi düşünübilineceğidir. Ancak bu sistemler şebekede meydana gelen gerilim dalgalanmalarını düzenler. birlikte herhangi bir aşırı gerilim koruma sistemi içermez. İçerdiği söylenen cihazların çoğunda ise sadece ufak bir alçak geçiren süzgeç bulunur. Bu süzgeç sadece radyo frekans girişimlerine karşı koruma sağlar.  Hasar oluşturan daha büyük genlikli ani aşırı gerilime karşı koruma sağlamaz.

Peki ya Sigorta ve Röleler?

Panoları yer alan sigorta ve röleler yıldırım karakteristiğine sahip gerilim darbelerde bir işe yaramaz. Sigorta ve röle tabanlı koruma sistemleri uzun süreli darbelere entegreli sistemlerdir. Yıldırım darbeleri ise çok kısa süreli bir darbe karakteristiğine sahiptir. Öte yandan toprak üzerinde yayılmasından dolayı geç sönümlenmektedir. Bu nedenle parafudr sistemlerine ihtiyaç duyulmaktadır.

Kademeli Korumanın Önemi

Yıldırım ve aşırı gerilimden korunmada DIN-IEC normları göre  kademeli bir koruma gerçekleştirilmelidir. Her kademe, darbe gerilimini bir derece azaltarak sistem için darbe zararsız hale gelir. Yıldırım darbelerine karşı B sınıfı koruma, tesisimizde oluşabilecek  ani aşırı gerilimlere karşı C sınıfı koruma ve hassas cihazları korumak için D sınıfı koruma kullanılması gereklidir. B sınıfı parafudurlar Class 1 ya da Tip 1, C sınıfı parafudurlar Tip 2 ya da Class 2, D sınıfı parafudurlar ise Class 3 ya da Tip 3 olarak da adlandırılabilmektedir.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap