fbpx

Yakalama ucu fiyatlarında en çok dikkat edilmesi gereken unsur, yakalama ucunun yapıldığı metaryelin kalitesidir. Bu noktada seçilecek ürünün anti korozif olması ve paslanmaması, uzun süre dayanması önemlidir. Yakalama uçları dış yıldırımlık sistemlerinin en önemli çeşitlerinden biridir. Faraday kafesi aslında yakalama uçları ile yapılmış, bir mesh sistemidir. Yakalama ucu seçilirken, IEC 62305 normlarına göre öncelikle doğru risk analizi yapılmalıdır. Buradan çıkacak risk analize göre yuvarlanan kürenin çapı belirlenir. Standartın 3. bölümünde risk analizi sonucu çıkan bölgeye göre hangi yakalama ucunun seçileceği açıkça belirtilmiştir.

Aşağıdaki görselde ise risk analizi ortaya çıkan küre çapı belirlenecektir. Yine her zaman dikkat çektiğimiz iniş iletkenin s mesafesi bırakılarak inilmesi veya izoleli iletken kullanılarak inilmesi bir diğer önemli konudur. S mesafesinin nasıl hesaplanacağını bu yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Pasif yakalama uçları IEC normlarına da uygun olduğu için Yılkomer olarak biz de pasif yakalama ucunu tesislerinizde öneriyoruz. Aktif ucun zararlarını birçok kez anlattık. Özellikle patlayıcı ve yanıcı tesislerde faraday kafesi-pasif uç uygulamalarının doğru olduğuna inanıyoruz. Yakalama ucu fiyatları için hemen bizimle iletişime geçebilir, doğru proje ve mühendislik uygulamalarımızdan faydalanabilirsiniz. Aşağıdaki videomuzdan örnek bir hastenin yine franklin çubuğu ile yıldırımdan nasıl korunduğunu görebilirsiniz.

Çevrimiçi
1
Merhaba yardımcı olabilir miyim?
Yıldırımdan korunmak için şimdi temasa geçin!