YILDIRIM DARBELERİ ÜLKE GENELİNDE CİDDİ HASARLARA NEDEN OLDU

By Yılkomer
Tarih Mart 3, 2018
481 Görüntüleme

Yılkomer olarak Yıldırım darbesinin olumsuz etkilerini her fırsatta anlatmaya gayret ediyoruz, ancak son 3 ayda ülkemiz genelinde oluşan yıldırımlar sonucunda birçok tesis ciddi zarar gördü. Rüzgar türbinleri, güneş enerji santralleri, benzin istasyonları ve fabrikalar gibi örnekleri çoğaltabileceğimiz birçok tesis yıldırım darbeleri sonucunda maalesef zarar görmüş durumda.

Antalya’da bir benzin istasyonuna düşen yıldırım darbesi ise ders niteliğindeydi. Ülkemizdeki mevcut yönetmelik ve koruma önlemlerini sorgulatan yıldırım darbesi paratonerin hemen yanına araç yakıt aldığı sırada düştü hem istasyon hem de araç ciddi anlamda yandı; tesis ve çevresindeki birçok elektriksel sistem zarar gördü. Sonuç olarak 1 aydır tesis devre dışı durumda ve yenilendiğinde yeniden aynı durumu olmayacağını kimse garanti edemez;

İlgili fotoğraflardan tesiste oluşan zararı görebilirsiniz;

İlgili tesiste mevcut paratoner yıldırımı yakalamadı çünkü aslında paratonerlerinde bir koruma açısı yöntemine göre çalıştığın boşta kalan alanlarda yuvarlanan küre metoduna göre ek önlem almamız zorunluluğunu öne çıkaran bir senaryo gerçekleşmiş oldu. Ayrıca Elektriksel sistemlerde hiçbir koruma önlemi yoktu. Telekom hatları, enerji hatları, otomasyon hatları boştaydı. Bu nedenle IEC 62305 standartları kapsamında kademeli koruma ag parafudr sisteminin uygulanmasının önemi ortaya çıktı. Özellikle telekom hattından gelen darbe tesise ciddi zarar verdi.

Sonuç olarak tesis genelinde IEC 62305 Standartının öngördüğü 4 lü korumayı sağlamamız gerekiyor. Sadece paratoner sistemine güvenerek elektriksel hatları boşta bırakmak, koruma önlemi olarak Pasif sistemler kullanmamak, izolesiz inişler gerçekleştirmek ve eşpotansiyel kavramına dikkat etmememiz birçok olumsuz sonuca yol açıyor;

Bu tarz olumsuz durumların yaşanmaması için en başta önlem olarak tesisimizi koruma altına almamı son derece önem taşımaktadır.

IEC 62305 Standartı kapsamında yıldırımdan korunma risk analizi yaptırarak tesisiniziz Yılkomer Mühendisleri tarafından koruma altına aldırabilirsiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap