Yıldırım Kaynaklı Aşırı Gerilim Oluşumu

By Yılkomer
Tarih Ağustos 14, 2016
779 Görüntüleme

Yıldırım oldukça kaotik bir olay olup, doğal afetler arasında en çok zarar veren yine yıldırım düşmesidir. Yıldırımın tesislerimize zarar vermesi için illa doğrudan tesise düşmesi gerekmez. Yıldırım darbesi düştükten sonra yürüyen darbe şeklinde 10 kmlik bir çap çizerek ilerleyebilir. Yıldırım elektrik hatlarından gelebileceği gibi, kuplaj etkisi ile de tesisimize zarar verebilir.

yıldırım-etkileri

Yıldırımın etkileri ve yayılabileceği yollar

Yıldırım doğrudan tesisimize düşebileceği, tesisin çok yakına düşerek eş potansiyel farklılıklardan ötürü tesiste aşırı gerilim oluşturabilir. Aşağıdaki görseldeki gibi darbe farklı yerlerden gelerek bir aşırı gerilime neden olmaktadır. Güçlü bir yıldırım darbesinin oluşturacağı elektrik alan gerilimi düşük devrelerde ani aşırı gerilim darbelerine neden olabilir. Yine yıldırım darbesinin güçlü akım seviyesi manyetik alan oluşturarak data hatlarını ve enerji iletim kablolarında aşırı gerilim indüklenmesine neden olur. Yıldırım darbeleri halka şeklinde ilerleyerek aşırı gerilim dalgaları oluşturur. Bu durum tesisimizde bulunan farklı parçalara iletken kuplaj yoluyla etki edebilir.

yıldırım-darbesi

Dahası yıldırım darbesi doğrudan dış yıldırımlık sistemine düşerek tesisimizde bir aşırı gerilime yol açabilir. Sadece dış yıldırımlık sistemi kurulması oluşan aşırı gerilimlere karşı tesisin korumasız olduğunu gösterir.

yakalama-ucu-darbe

Parafudr Kullanımı

Bütün bu yıldırım kaynaklı aşırı gerilimlerden korunmak için parafudr sistemleri tesisimizde bulunmalıdır. Ana panoda B+C sınıfı parafudrdan başlayarak, tali panolarda ve hassas sistemlerin korunmasında ag parafudr dizaynı ve uygulaması tesisler için gereklidir. Aksi halde tesisinize yıldırım düşmese dahi, elektrik ve manyetik alan ve kuplaj etkileri nedeniyle aşırı gerilim birikmesi tesisinizde oluşabilir. Data hatları, UPSler, enerji iletim hatları, kameralar, serverlar gibi hassas elektronik cihazlar özellikle bu kuplaj etkisiyle zarar görebilir.

yıldırım-darbesi-yanma

Yıldırım darbesi kaynaklı yanma

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap