Yıldırım Yakalama Ucu Franklin Çubuğu

By Yılkomer
Tarih Kasım 1, 2015
2902 Görüntüleme

Faraday Kafesi projelerinde IEC 62305 standartına göre yuvarlanan küre metodu hesaplarında büyük önem arz eden yıldırım yakalama çubukları IEC 50164 standartına uygun olarak üretilmeli ve deşarj kapasitesi 100 kA olan darbelerde laboratuar ortamında test edilmiş olmalıdır. Yakalama ucu boyutları sistem tasarıma göre 1 metre ile 12 metre aralığında olabilir burada hesap ve dizayn yapının yüksekliği  ve çatı üzerin son yüksekliklerin boyutları sistem tasarımda önem arz etmektedir. Ayrıca S koruma mesafesi de yakalama uçlarının boyu için önem arz etmektedir. Yüksek bir binanın, yanıcı gaz dolu bir tankın ya da bir güneş panelinin koruması yakalama uçları ile sağlanabilir. Bu arada iniş iletken sisteminin ve yalıtımlı yüzeylerin çeşitlenmesi yakalama ucu seçimini etkilemektedir.

yıldırım-yakalama-ucu

Yakalama ucu boyutları sistem tasarıma göre 1 metre ile 12 metre aralığında olabilir burada hesap ve dizayn yapının yüksekliği ve çatı üzerin son yüksekliklerin boyutları sistem tasarımda önem arz etmektedir.

Tabi ki yakalama uçları küre hesapları ve tasarımında korunacak tesisin risk analizinin sonucu da önem taşımaktadır. Yakalama ucunu teğet geçen küreler tasarımda korunaklı bölgeleri oluştururlar. Konu ve hesapları oldukça kapsamlıdır bu nedenle IEC 62305 standartını ve hesap yöntemlerini çok iyi bilmek gerekmektedir.

yuvarlanan-küre-metodu

Yakalama ucunu teğet geçen küreler tasarımda korunaklı bölgeleri oluştururlar. Konu ve hesapları oldukça kapsamlıdır bu nedenle IEC 62305 standardını ve hesap yöntemlerini çok iyi bilmek gerekmektedir.

Detaylı bilgi ve sistem tasarımı içi Yıldırımdan Korunma Merkezi uzman mühendisleri ile iletişime geçebilirsiniz.

Örneğin genellik çatı üzerine inşa edilen yıldırım yakalama uçları 60 metreyi aşan yapı ve kulelerde yanlardan da konulmak zorundadır. Eyfel kulesi gibi yüksek yapılar bu şekilde korunmaktadır. Yakalama uçları yuvarlanan küre metoduna paralel olarak koni hesabına görede direk tipi sistemlerde koruma hesabı yapılarak dizayn edilebilir. Aşağıda yer alan formülle ve risk analizi tablomuzla yakalama ucu koruma açısı hesaplanabilmektedir. Yakalama uçları montajında metal yüzeylerde s ayırma mesafesine mutlaka dikkat edilmelidir.

franklin-cubugu

 

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap