Yıldırımdan Korunma Alanlarına Göre Ag Parafudr Seçim ve Montajı

By Yılkomer
Tarih Eylül 26, 2015
3835 Görüntüleme

Yıldırımdan korunma alanlarına göre ag parafudrlar tiplere ayrılmaktadır.Ag Parafudr seçimi için bu kriterlerden bir tanesidir.Yazımızda ayrıca topraklama tiplerine göre Ag Parafudr montaj türleri de gösterilmiştir. AG Parafudr seçimi detay ve analiz istemekle birlikte, risk faktörleriyle sistem özelliklerinin birleştirilmesini gerektirmektedir.

LPZ 0A :Yıldırım darbesinin direk etkisinde kalacak yapı ve tesis dışında kalan korumasız alandır.

LPZ 0B  :Yapı ve tesis ile dış etkilerin birleşme noktası, Yıldırım darbesinin direk etki noktasında kalan korumasız alandır.

LPZ 1  :Elektrik hattının tesis ve binamıza ilk yöneldiği alanı ifade eder. Elektromanyetik ve direk etkiye maruz kalacak öncelikli alandır.

LPZ 2,…, n  :Direk etkinin ardından yıldırım darbesinin elektromanyetik etkisinden etkilenebilecek ve follow current olarak adlandırılan ikincil darbelerin sıklıkla görülebileceği hassas cihazların bulundu alandır.

Koruma Alanlarına Göre İç Yıldırımlık Sistemlerinin Dağılımı

  • Type 1 (EN 61643-11 (2011/03)

Class I  ( IEC 61643-1 )

LPZ 0 : 1  Koruma yapacağı alanı göstermektedir.

B sınıfı Yıldırım Koruma Ürünü olarak adlandırılmaktadır

  • Type 2 ( EN 61643-11 (2011/03)                          

Class II (IEC 61643-1)

LPZ 1 :  2 Koruma yapacağı alanı göstermektedir.

C sınıfı Swichting ve ikincil darbelere karşı koruma sağlamaktadır.

  • Type 3 EN 61643-11 (2011/03)

Class III IEC 61643-1

LPZ 2 : 3 Koruma yapacağı alanı göstermektedir

D sınıfı Swichting ve ikincil darbelere karşı koruma sağlamaktadır.

Ayrıca kullanım alanlarına göre ,pano mesafelerine göre Type 1+2,Type 1+2+3,Type 2+3 şeklinde ürün çeşitleri de bulunmaktadır.

Koruma alanlarının dışında AG Parafudr seçimini etkileyen birçok etken vardır. Imax değeri bu etkenlerin en önemlilerindendir. Örneğin 100 kA, 50 kA, 25 kA gibi B sınıfı ürünlerde çeşitlenmeler bulunmaktadır. Doğru ürünü optimum maliyet ile seçebilmek için risk analizi, keşif çalışması ve bölgenin yıldırım karakteristikleri önem taşımaktadır. Bir diğer ürün seçim kriteri de topraklama sistem şeklidir. Aşağıda iç yıldırımlık ürünlerinin topraklama türlerine göre bağlantısını bulabilirsiniz.

tn-c-sistem-parafudr montajı

tn-c-s-sistem-ag-parafudr-montajı

tt-sistem-parafudr-montajı

ıt-sistem

IT sistem parafudr montajı

Ürün Seçimi, Keşif çalışması ve ürün istekleriniz için Yıldırımdan Korunma Merkezi uzman mühendis kadrosu ile iletişime geçebilirsiniz. Talebiniz doğrultusunda gerçekleştirilecek keşif çalışması sonucunda doğru ürünleri optimum çözümle tarafınıza önereceğiz. Dilerseniz uzman teknik ekibimizle sisteminizi koruma altına alabiliriz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap