YILKOMER IEC 62305 STANDARTI KAPSAMINDA 3 BOYUTLU YILDIRIMDAN KORUNMA SİSTEM TASARIMI

By Yılkomer
Tarih Temmuz 31, 2016
928 Görüntüleme

Yıldırımdan korunma merkezi olarak yıldırımdan korunma sistemleri konusunda IEC 62305 standartını baz alıp sistem özelliklerine, yapı özelliklerine, risk durumlarına göre farklı tasarımlar yaparak başta yuvarlanan küre metodunu baz alarak tasarımlar yapıyoruz ve yaptığımız tasarımları uyguluyoruz. Yeni çizim programımız ile 3D Yıldırımdan korunma sistem tasarımlarına başlamış bulunmaktayız. Özellikle risk analizi sonucu ortaya çıkan yapı özelliklerine göre tasarım son derece önemlidir. Maalesef ülkemizde her yapı, her tesis aynı değerlendirilip yıldırımdan korunma sistemi olarak paratoner sistemi her yapıda aynı uygulama parametreleri uygulanarak devreye alınmaktadır. Ancak biz bunun doğru olmadığına inanarak her tesis için bir risk analizi yapmayı tercih ediyoruz. Exproof ortamlarda ,yanıcı patlayıcı tesislerde, metal konstrüksiyon yapılarda, toplu konutlarda,üretim tesislerinde,insan yoğunluğunun fazla olduğu tesislerde farklı uygulamalara, farklı ürünler kullanarak ve farklı tasarımlar yaparak yönelmek zorundayız. Standart ve mühendislik çalışmaları kapsamında patlama riski olan bir tank ile betonarme risksiz bir binayı aynı kategoride değerlendiremeyiz. Bu nedenle temel olarak uyguladığımız Yuvarlanan Küre metodu ile tesis riskini program üzerinde göstermek, kullanılan ürünleri exproof ve koruma sertifikalı ürünler tercih ederek yapılandırmak en doğru çözümdür.

analiz

Yuvarlanan küre hesabına göre 3 boyutlu yıldırımdan korunma hesabı

Bu noktada başta alman partnerlerimiz olmak üzere izoleli ve exproof yıldırımdan korunma sistemlerinde doğru tasarımları yapmaya çalışıyoruz. 3D olarak yıldırımdan korunma tasarımı çalışmalarımız 2016 Temmuz ayı itibari ile başlamıştır. Bir tesiste yer alan tüm binalara tek tek risk analizi yaparak öncelikli olarak bir tesisin yıldırımdan korunma projesinin çıkarılması en doğru çözümdür. Bu kapsamda tesislere bu hizmeti vermekteyiz, uzman mühendislerimiz IEC 62305 standartları kapsamında tesislerde detaylı inceleme yaparak bir risk haritası ve buna paralel olarak bir yıldırımdan koruma projesi çıkarmaktadır.

küreler

Yuvarlanan küre metodu ile 3D tasarım

Farklı boyutlarda yalıtımlı bağlantı elemanları seçilerek kullanılan yıldırım yakalama uçları tamamen izoleli ve tesis özelliğine göre ex-proof, ya da S koruma mesafesini sağlayan yalıtımlı sistem aparatları ile tasarlanmakta, eş potansiyel bağlantılar özel spark gap ürünlerle sağlanmaktadır. Bu noktada en ufak bir bağlantı elemanının 200 kA gibi test sertifikalarına sahip olması son derece önemlidir olası bir ark ile tüm tesiste yangın riski ve patlama riski bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir: S Koruma Mesafesi

Tesislerinizde IEC 62305 standartı kapsamında bir Risk analizi yaptırmak buna paralel olarak bir yıldırımdan korunma tasarım projesi çizdirmek, ve uygulama detayları ile keşif çalışmalarını oluşturmak için yeni 3D çizim stratejimiz ile güvenli bir yıldırımdan korunma sistem tasarımına sahip olabilirsiniz.

yuvarlanan-küre

Unutmamız gereken noktaların başında yine dış yıldırımlık sistemi insan ve yapıları fiziksel etkilerden korumakta ag parafudr sistemi ise elektriksel koruma sağlamaktadır.Bu nedenle sistem bütünlüğünden ödün vermemek amacıyla tesislerde AG Parafudr keşif ve raporlamasını Dış yıldırımlık risk analizi çalışmamıza paralel olarak yapmaktayız. Konuyla ilgili sorularınız için her zaman uzman kadromuzla iletişime geçebilirsiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap