YILKOMER PERİYODİK ELEKTRİKSEL ÖLÇÜM ÇALIŞMALARI

Tarih Ocak 22, 2018
922 Görüntüleme

Yılkomer olarak periyodik elektriksel ölçüm çalışmalarında yenilenen yapımızla ve yeni anlaşmalarımızla artık akredite turkak onaylı olarak raporlama ve denetim yapabilmekteyiz.

Bilindiği gibi tesislerde 25 Nisan 2013 ‘te yayımlanan İş ekipmanlarının kullanımında sağlık ve güvenlik şartları yönetmeliği Madde 2.3.1 de Tesisatların periyodik kontrol süreleri ile kontrol kriterleri tablosunda her yıl Elektrik Tesisat Kontrolü Raporu Alınması, Topraklama Tesisatı Ölçümü Yaptırılması ve Paratoner Ölçüm çalışmasının yaptırılması ve kontrolü zorunlu hale gelmiştir. İnsan hayatı, yangın riski ve cihaz hasarları açısından son derece önemli olan bu ölçümler uzman ekipler, kalibrasyonu cihazlar ve  uzman teknik personel tarafından yapılmalıdır.

PERİYODİK ELEKTRİKSEL ÖLÇÜM YILKOMER resmi gazete

Yılkomer olarak bizlerden alabileceğiniz ölçüm hizmetlerini aşağıda başlıklar halinde bulabilirsiniz;

Topraklama Tesisat Ölçümü ve Topraklama Ölçüm Raporu Hazırlanması : Tesisinizde yer alan tüm topraklamaların, (Temel topraklama, koruma topraklaması, fonksiyon topraklaması,işletme topraklaması vb) standartlar ve yönetmelikler kapsamında ölçüm çalışmalarının yapılması, raporlanması ve yorumlanması hizmetidir. Trafolar, Ana ve Tali Panolar, Üretim alanında bulunan makinaların gövdeleri, Jeneratör, pompa, kompresör, pasif noktaların detaylı ölçüm ve kontrolünü içerir. Yılda 1 kez yapılması zorunludur

Elektrİk Tesisat Kontrol Raporu(İç Tesisat Kontrol Raporu): Tesisin elektrik tesisatının profesyonel ekipmanlarla elektriksel ve fiziksel durumunun ölçülüp raporlandığı, termal kamera, süreklilik, kaçak akım, kablo dağımı, toprak nötr arası gerilim durumu elektriksel tüm detayların analiz edildiği, sorunların önceden tespitinin sağlandığı önemli bir raporlama hizmetidir. Yılda 1 kez yapılması zorunludur.

Paratoner Ölçüm ve Kontrol Çalışması, Faraday Kafesi Kontrol ve Ölçüm Çalışması: Yıldırımdan Korunma tesisatı her yıl periyodik olarak ölçülmeli ve fiziksel olarak kontrol edilmelidir. Hatlarda süreklilik,toprak geçişlerinde direnç ve eşpotansiyel kontrolleri sağlanmalıdır. Her yıl yılda 1 kez yapılmalıdır.

Diğer ölçüm hizmetlerimiz

Harmonik Ölçümü,Kaçak Akım Kontrolü, AG Parafudr Kontrolü, Yalıtım Direnci Ölçümleri, Elektrik Ana ve Tali Dağıtım Panoları Kontrolü, Termal Kamera Ölçümleri, Enerji Analizörü ile Kontrol Çalışmaları, Hata Akım Koruma Düzeni Testleri, Kompanzasyon Sistem Kontrol Çalışmaları, Katodik Koruma Ölçüm ve Kontrol Çalışmaları, Zemin Yalıtkanlık Direnç Ölçümleri şeklinde sıralanabilir.

Burada Yılkomer olarak kalibrasyonlu cihazlarımız ve uzman ekibimizle ve yaptığımız anlaşmalar neticesinde akredite olarak tarafsız bir gözle raporlandırma hizmetlerini sunabilmekteyiz. Buradaki en önemli konu ölçüm çalışmalarının bilinçli yapılması ve ölçüm yapan ekibin konusunda uzman olmasıdır. İnsan hayatının çok değerli olduğu işletmelerimizde gözden kaçan ufak bir detay çok olumsuz durumlara yol açabilir. Burada rapor aldığı kuruluşa güvenerek yola çıkan işletme sahipleri ve yetkili mühendisler olumsuz durumlarda çaresiz kalmaktadırlar bu nedenle partner seçimi son derece önemlidir. Maalesef konunun sadece maddi durumlara döküldüğü durumlar vardır ve konusunda uzman olmayan birçok kişi ve kurumu bu konuda ölçüm raporu sunmaktadır. Ancak elektriksel  ölçüm ve raporlama çalışmaları tesisin can ve mal güvenliği için oldukça önemli olduğu için her yıl periyodik olarak mutlaka profesyonel şekilde yapılmalıdır.

Yılkomer olarak bizlere ilgili elektriksel ölçümleriniz konusunda her zaman ulaşabilirsiniz.

info@yilkomer.com adresine yapacağınız başvurular ile uzman ekibimiz size her konuda yardımcı olacaktır.

Yılkomer ‘Değerlerinizi Korur’

Yorum Yap

Çevrimiçi
1
Merhaba yardımcı olabilir miyim?
Yıldırımdan korunmak için şimdi temasa geçin!
Powered by