fbpx
2019 YILI YILDIRIM VE YOL AÇTIĞI ZARARLAR AÇISINDAN GENEL DEĞERLENDİRME
29/12/2019
dış yıldırımdan korunma sistemleri
GROMTOR DIŞ YILDIRIMDAN KORUNMA SİSTEMLERİ
05/01/2020

YURTLARDA AG PARAFUDR KULLANIMI

urtlarda ag parafudr kullanımı

Yurtlarda AG Parafudr kullanımı olası arklar sonucunda yangın riskinin tetiklenmesi; ani gelişen darbeler sonucunda sistemlerin arızalanması ve en önemlisi olası bir yıldırım sonucunda hem yangın hem de sistem arızalarının tetiklenmesini engellemek adına oldukça önemlidir. Öğrencilerin canlarını emanet ettikleri Yurtlar her yaşta öğrencinin içerisinde yaşadığı ve istisnasız RİSK 1 olarak değerlendirilecek alanlardır. Her yurt yapımında mutlaka ruhsat alabilmek amacıyla da olsa bir dış yıldırımlık ağırlıklı olarak da paratoner sistemi yurt çatısına kurulmaktadır. Dış yıldırımlık olarak darbeyi alıp toprağa akıtmakla görevli olan sistem elektriksel sistemler üzerinde darbenin endüklenmesine neden olabilir; unutulmamalıdır ki Elektrik İç Tesisat Yönetmeliği Madde 43 Kapsamında dış yıldırımdan korunma sistemi olan yapılarda AG Parafudr ürünleri kullanımı zorunludur. Ek olarak şebeke üzerinden gelebilecek olası ani pikler, gerilim darbeleri nanosaniye mertebesinde tesisin her yerine ulaşabilir. Ülkemizde genellikle her yangının elektrik kontağına bağlanmasına daha fazla imkan tanımamak için yurtlarda ag parafudr kullanımı ülkemizde artık zorunludur.

Yurtlar kamera güvenlik sistemleri, yangın ihbar panelleri, parmak okuyucu sistemler, kartlı geçiş sistemleri; hidrafor ve kazan daireleri, Telekom hatları, internet ağı olan ve içerisinde kimi lokasyonlarda 1000 kişi üzerinde insanın yaşadığı komplike alanlardır. Yurtda isabet edebilecek bir yıldırım darbesi bu saymış olduğum sistemlerin tamamını 100ns gibi bir sürede devre dışı bırakabilir. Tüm yurt generatörlerinde yıldırım sonucu devre dışı kalması sonucunda enerjisiz kalabilir;kışın soğukta kalabilir .Bu nedenle yurtlarda IEC 62305 standartları kapsamında AG Parafudr sistemi kullanılmalıdır.AG Parafudr sistemi yurtlarda kademeli olarak tasarlanmalıdır;

urtlarda ag parafudr kullanımı

Ana giriş panosunda Raycap Protec T1HS Tip 1+2+3 100ka 3p+n ;

Tali kat panolarında Raycap Protec C Tip 2 40ka Tip 2 3P+N

Ethernet Poe Hatları Üzerinde Raydat Net6 Poe

Telekom Hatları Üzerinde Raycap MGZ 10 lu koruma

ADSL Hatları Üzerinde Raycap Raytel 10 gibi ürünler en temel korumada kullanılmalıdır.

yurtlarda ag parafudr secimi

Yurt teknik özelliklerine göre koaksiyel hatlar; uydu hatları; monofaze enerji hatlarıda koruma altına alınabilir. Burada detaylı bir keşif çalışması gerçekleştirmek oldukça önemlidir.

Yurtlar çocuklarımızı emanet ettiğimiz en değerli yapılar arasındadır bu nedenle bir yurtta hiçbir korumanın olması olası olumsuzlara ortam hazırlar; teknik personel olarak mutlaka tesis ana panosundan başlayarak tesis genelinde kademeli olarak koruma sağlanması gerekmektedir.

raycap yurt yıldırımdan koruma

Ek olarak dış yıldırımdan korunma konusunda özellikle yangın merdiveni gibi metal akşamlara temas eden dış yıldırımlık iniş iletkenleri de fiziksel yaralanmalara neden olabilir. Bu konuda alınması gereken önlemde izoleli yıldırım iniş iletkeni kullanarak darbeyi güvenli bir şekilde toprağa deşarj etmektedir. İzoleli yıldırım iniş iletkenleri 200ka tepe değerinde darbeyi absorbe edebilir;

Yıldırımdan korunma merkezi olarak Yurtların yıldırımdan korunma konusunda bizlere ulaşan tüm ilgililere teknik destek ve ücretsiz keşif hizmeti sunmaktayız. Ülkemizde yıldırım riskinin arttığı bu yıllarda eğitim kurumlarınızın korunması oldukça önemlidir. Bu noktada kamu kadar özel tesis teknik yetkililerinde yurtlarda yıldırımdan korunma konusunda gerekli önlemleri almasını öneririz.

Yurtlarda yıldırımdan korunma ve ag parafudr kullanımı konusunda daha detaylı bilgi almak için yılkomer teknik ekibine iletişim sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

 

Çevrimiçi
1
Merhaba yardımcı olabilir miyim?
Yıldırımdan korunmak için şimdi temasa geçin!