Paratoner

By Yılkomer
Tarih Mayıs 27, 2015
4691 Görüntüleme

Ülkemizde uluslararası IEC 62305 Standartı kapsamında hazırlanan Yapı ve Tesislerin Yıldırımdan Korunması standartı TSE EN 62305 olarak yayımlanmıştır. İlgili standart yapılacak risk analizlerine karşı yuvarlanan küre metoduna göre koruma noktaları belirlenerek korumanın yapılmasını öngörmektedir. Bu noktada mesh metodu ve yakalama uçlarının entegrasyonundan Faraday Kafesi tanımı ortaya çıkmıştır ve yine yapılacak mühendislik çalışmaları sonucunda tasarlanan sistemler arasında Faraday Kafesi en güvenli çözüm olarak ortaya çıkmaktadır. Fakat ülkemizde Standart TSE EN 62305 iken kamu kurum ve kuruluşları yönetmeliklerinde Paratoner sistemi istenmektedir.

paratoner-yıldırım-koruma

Paratoner Sistemi

Paratoner sistemi ise Fransız bir derneğin yerel standartı olan NFC17 102 Standartı kapsamında yer alan tanımlar doğrultusunda dizayn edilmektedir. Radyoaktif madde içeren sistemlerin yasaklanması sonusucu içerlerinde bobin ve piezoelektrik kristali gibi maddeler bulunan ve radyoaktif olmadığı için aktif ya da uluslararası terimlerle ESE sistemler pazarda kendilerine yer bulmaktadırlar. Paratoner Sistemi uluslararası standartlarda yer almadığı için yoğun tartışmalara neden olmaktadır. Faraday Kafesinde yer aldığı gibi net hesaplar içermediği için bazı noktalarda itirazlara uğrayan bir sistem olsa da ülkemizde en çok tercih edilen yıldırımdan korunma sistemlerinden biridir. Bu nedenle eğer şartnamede paratoner sistemi yer alıyorsa köşe noktalarda yakalama uçlarıyla entegre bir sistem oluşturulması,inişlerin s koruma mesafesine dikkat edilerek inişin sağlanması yada izoleli iletkenle inişin yapılması sistemin güçlendirilmesi adına önemlidir.

koruma-sınıfı-yıldırım

Paratoner sistemlerinin üretimini kolay olması nedeniyle merdiven altı birçok üretim oluşmaktadır. Bu da sektörü ve mühendisliği sıkıntıya düşürmektedir. Bu nedenle korunacak olan tesiste ürün ve sistem kalitesinin en üst seviyede tutulması önerimizdir.

IEC 62305 ve NFC 17102 yi kıyasladığımızda bazı temel farklılıklara rastlıyoruz. Örneğin 60 metreyi aşan yapıların %20 uzunluğunu kapsayan üst bölümlerinin yancıl darbeler karşısında mesh metoduyla korunması IEC 62305 te önemle vurgulanırken, NFC17102 de yancıl darbelere karşı bir önlem öngörülmemektedir. Standartların zıt kaldığı bu durumlarda mühendis tasarım ve sistem bütünlüğü noktasında kendi risk analizlerini mutlaka devreye almalıdır.

Dış Yıldırımlık sistemi ne olursa olsun panolarımızda yıldırımın elektriksel etkilerine karşı korunmak amacıyla mutlaka alçak gerilim parafudr sisteminin kullanılması gerekmektedir. Sistemimize düşebilecek bir yıldırım darbesi tüm tesisi ve cihazları devre dışı bırakabilir bu nedenle bu konuda mutlaka kademeli koruma esasına göre korumayı gerçekleştirmeliyiz.

Dış Yıldırımlık Sistem tasarımında risk analizi yapılması ve ilgili risk kapsamında ve yapının fiziksel durumu baz alınarak özel sistem tasarlanması en doğru yöntemdir. Ayrıca dış yıldırımlık sistem topraklamasında tesisin toprak özgül direnç değerlerine göre hesapların yapılması gerekmektedir. Ek olarak dış yıldırımlık sistemi topraklaması mutlaka eşpotansiyele ayrı bir topraklama yapıldıktan sonra alınmalıdır. Burada eşpotansiyel bağlantı noktası sönümleyici spark gap parafudrlar vasıtasıyla gerçekleşebilir.

Tüm bu detayların proje tasarımının yapılması,ücretsiz keşif, ürün temini, montaj, ölçüm ve raporlama hizmetleri için Yıldırımdan Korunma Merkezi uzman mühendisleri ile iletişime geçebilirsiniz. Teknik destek için teknik@yilkomer.com adresine mail atabilirsiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

12 Yorumlar

 1. Faraday kafesi tercih edilmelidir.Ağ biçiminde olduğundan topraklama kalitesi paratonere göre daha iyidir.Ayrıca dış elektromanyetik alanları dışarıdan içeriye ve içeriden dışarıya geçirmez.Böylelikle üstün bir koruma sağlar.Bunun dışında paratoner merdiven altlarında bile üretilmeye başlandığından şu aralar ona güvenmek mümkün mü bilemiyorum.

 2. faraday kafesleri, hem yıldırıma karşı her taraftan bir koruma sağlar hem de yapısı neden ile elektromanyetik dalgaların girmesine ya da çıkmasına izin vermez.
  güzel bir özellik olsa da doğal bir jammer görevi görüp bina içinde cep telefonu kullanılmasını nerde ise olanaksızlaştıracaktır.
  paratonerler bildiğim kadarı ile aktif ve pasif oluyor. aktif olanları bir nükleer malzeme ile imal edilip bu malzemenin yaydığı pozitif ya da negatif kutuplamaya göre çalışıyor ve kendi dalga boyunun tersi yıldırıma karşı daha iyi koruma sağlıyor.
  pasif olanları ise iletken bir çubuktan ibaret olsa da iki kutbu da çekebilmesi daha iyi bir özelliktir.
  faraday kafesleri jammer etkisi nedeni ile telefonların çekmesini tamamen engellemese de telefonların şebekeye bağlanmasını zorlaştırır hem sizin bağlantı kaliteniz düşer hem şebekeyebağlanmak için
  çok işlemci ve dolayısı ile batarya kaybına yol açar, oluşan aşırı harcama hem bataryayı hem telfonu
  telefonu ısıtır. güzel bir sonuç sayılmaz pek.
  bittabi wifi vs diğer kablosuz aletlerin de kulanımını kısıtlayacaktır.
  anlaşıldığı üzere iki sistemin de kendine göre artısı ve eksisi var.
  faraday kafesi zaten tüm binayı saran paratornerdir. aynı mamulun birden fazla alınması masrafı arttırır. faraday kafesi de böyle.
  siz, telefon sinyalleri pek önemli değil, o bina içinde sabit trelefon kullanırım, wifi şbekesi bina dışına çıkmayacak, telsiz vs kullanılmayacak derseniz tabi ki de faraday daha güvenlidir.
  ki aslında hastahane ve cami gibi telefon sinyallerinden muzdarip binalarda faradaay kafesi çok fonksiyonel olabilir.
  diğer taraftan fabrika-depo gibi kombine yapılarda telsiz-wifi tip cihazlar çok kullanılır. bu yapılara faraday kafesi kuıllanılması hoş olmaz.diğer yandan faradaay kafesinin en önemli özelliği birden fazla topraklamadır.
  paratoner tesisatlarında şebeke topraklamasına çok uzak noktadan tek bir topraklama koyabilirsiniz. bu sizin yıldırımın şebeke hattına ulaşmasını engellemesini sağlar.
  oysa ki faradaay kafeslerinde birden fazla şase, iki toprağın yakınlaşmasına neden olacaktır. bu da özellikle trifaze çalışan binalarda sorun yapabilir.

 3. yıldırımdan korunma mühendislik gerektirir. gerçek bir koruma için daha yüksek maliyetli olmasına rağmen faraday kafesi kullanılmalıdır. Paratoner sistemleri dış yıldırımlık olarak ve geçer tesislerimizi tam olarak koruyamaz.

 4. Ülkemizde IEC 62305 standartı geçerlidir.Bu nedenle faraday kafesi sistemi uygulanmalıdır.İzolasyonlu iletken kullanılarak ve eşpotansiyel sağlanarak sistemlerin kurulması en güvenilir sistem kurulumu oluşmasını sağlar.Unutulmaması gereken konu ise kademeli olarak B sınıfı ,C sınıfı ve D sınıfı parafudr sisteminin kullanılmasıdır.

 5. Faraday kafesi her geçen gün kullanımı artıyor. Daha sağlıklı ve güvenli bir sistem olarak görüyorum. Paratoner sistemleri daha merdiven altı sistemler olarak görüyorum. Kısacası faraday kafesi

 6. Insanlar genelde faraday kafesini ovmus ama maliyeti yuksek eger isinizi goruyorsa paratoner yeterlidir paratonerle faraday kafesi biraz farkli sanki

 7. Paratoner sistemi açık alanların korunmasında kullanılmalıdır ancak yapı ve tesisler faradaydan vazgeçilmemelidir.

 8. Faraday kafesi uygulamaları giderek artıyor. Ama maliyeti insanı düşündürmüyor değil. Binanın önce risk analizi yapılarak bu değer kapsamında paratoner mi faraday kafesi mi seçilmeli. Özetle binaya göre kuracağınız sistem değişkenlik gösterir. Yine de faraday kafesi paratonerin yanında daha güvenli olduğu söylenebilir.

 9. faraday kafesi en güvenilir sistem paratoner fabrika gibi sistemleri korumuyor bütün hatlar yanıyor belki biraz ilk maliyeti yüksek ama faraday kafesi en güvenilir oranı

 10. Paratoner daha local bir alan için yeterli olabiliyor ama fabrika veya riskin büyük olduğu yerlerde yetersiz kalıyor Faradey kafesi daha kullanışlı , birde kullanım yeri etkili bu durumda sadece oturduğunuz yer için ise paratoner bu görevi görebiliyor ama iş alanlarında faradey kafesi daha etkili..

 11. zengine FARADAY(pasif ama etkili), fakire PARATONER(aktif ve etkili)

 12. Sizce tesislerde hangisi tercih edilmeli paratoner mi yakalama ucu mu yorumlarınızı bekliyorum

Yorum Yap