AG Parafudr

Tarih Ağustos 11, 2017
30363 Görüntüleme

AG Parafudr, Günümüzde yıldırımdan korunma sistemleri deyince aklımıza maalesef tek gelen konu Paratoner Sistemleri. Üstelik ülkemizde henüz standardı bulunmuyor. Dış yıldırımlık sistemleri yapıları fiziksel yönden korurken alçak gerilim parafudr (İç Yıldırımlık) sistemleri ise elektriksel sistem ve ekipmanları koruma altına almaktadır. Ani Aşırı Gerilim Koruyucu ürünler temel olarak  AC, DC ve Data hatlarını koruma altına almaktadır. Yıldırım darbesinin yanında şebeke darbeleri, ani gerilim düşümü ve yükselmesi, harmonikler, anahtarlama (switching) darbeleri de tüm sistemlerimize zarar vermektedir. Bu nedenle iç yıldırımlık (surge arrester) sistemleri kademeli olarak tüm tesisimizde kullanılmalıdır.

safetec.yilkomer.com

ag parafudr ücretsiz keşif

Dış Yıldırımlık sistemimize düşen bir yıldırım darbesi 25 nanosaniye içerisinde tesisimize yönelmektedir ve direnç farklılıklarından dolayı darbe yapımız enerji ve data hatları üzerinde ilerlemektedir. 100 kiloamperlik bir yıldırım darbesi tesisimizde hiçbir sistemi ayakta bırakmayabilir. Bu nedenle ag parafudr ürünlerini kullanmak zorundayız. Temel olarak 6  kategoride sıralanan iç yıldırımlık sistemleri B sınıfı, B+C sınıfı, D sınıfı, C+D sınıfı, B+C+D sınıfı, C sınıfı şeklinde temel gruplara ayrılırlar.  Ani Aşırı Gerilim Koruma ürünleri ve Yıldırım Koruma Kofreleri sistemin sürekli gerilimi,üzerinden geçen akım çeşiti,faz sayısı,toprak yapısı ve kurulacak tesisin risk analizi sonucuna göre konusunda uzman mühendisler tarafından tesise uygun olarak seçilirler. Ag Parafudr sistemlerinde ürün teknolojilerine göre de bir seçim söz konusudur.

Safetec AG Parafudr

Patentli Safetec teknolojisi aşağıdaki görselden çok daha iyi anlayabilirsiniz. Gas deşarj tübü, akım sınırlayıcı ve MOV’u görebilirsiniz. Darbe geldiğinde önce GDT tarafından sönümlenir. Akım sınırlayıcı güçlü darbelerde MOV’un zarar görmesini engeller. Böylece parafudr çok daha uzun süre sağlıklı bir şekilde çalışır.

AG Parafudr sistemlerinde yarı iletken teknolojisine paralel olarak gas deşarj tüpü teknolojisi büyük önem taşır. En doğru sistemler ise bu 2 sistemin ortak çalışması ve yıldırım darbesinin ısı etkisinden devre elemanlarının yanmamasıdır. Raycap grubunun dev firması ISKRA Safetec ürünleri ile parafudr teknolojisine yeni bir soluk getirdi. TC devresi ile yıldırım darbesinin 28 000 Celciusa ulaşan sıcaklık etkisini ortada kaldırdıktan sonra varistörleri koruyan ve adeta bir Airbag etkisi sunan GDT teknolojisini sistemin ilk karşılayan elemanı olarak yerleştirdi ve 25ns den daha az sürede tepki veren varistörleri koruma altına aldı. Bu korumanın ardından yer alan 2.hatta GDT ve Varistör farklı 2 devre gibi çalışıp yıldırım ve şebeke darbe karakteristiklerini ayrı ayrı algılayan Safetec teknolojisinin de temelini oluşturan devre yapısı ortaya çıktı. Özellikle Safetec teknolojisinin PROBLOC serisi ile fabrikalar, enerji üretim santralleri, güneş enerjisi projeleri, hastaneler ve yanıcı patlayıcı tesisler uzun süreli korumanın güvenini yaşamaktadır.

 

Raycap ag parafudr

AG Parafudr İç Yıldırımlık

Ürünlerin montaj son derece önemlidir. B ve C sınıfı ani aşırı gerilim koruyucu ürünler sisteme paralel bağlanırken D sınıfı ag parafudrlar sisteme seri olarak bağlanabilmektedir. B sınıfı iç yıldırımlık ürünleri 16 mm2 kesitli kablo ile, C sınıfı iç yıldırımlık ürünleri 6 mm2 kesitli kablo ile, D sınıfı ag parafudrlar ise 1,5 mm2 kesitli kablo ile bağlanmalıdır. IEC 62305 Standartı kapsamında kullanımı zorunlu olan koruma kofreleri genellikle pano tipi yıldırım  koruyucular olarak adlandırılmaktadır fakat yukarıda da belirttiğimiz gibi iç yıldırımlık ürünleri sadece yıldırıma karşı değil diğer tüm ani aşırı gerilimlere karşı koruma sağlamaktadır.

ag parafudr yıldırımdan korunma sistemleri

Elektriksel sistemlerin yıldırımdan korunmasını sağlayan surge arrester ürünleri sistem ve tesis yapısına göre farklılık göstermekte ve yapılacak yıldırımdan korunma keşfi ile doğru ürünler seçilmelidir. İç Yıldırımlık ürünleri ile temel olarak aşağıdaki çözümler oluşturulmaktadır ve bu çözümler çok fazla çeşitlendirilebilmektedir.

 • Fabrika ve Tesislerim Yıldırımdan Karşı Korunması-Endüstriyel Tesis Ag Parafudr Sistemleri
 • Yanıcı ve Patlayıcı Tesislerin Yıldırımda Karşı Korunması-Exproof Ag Parafudr Sistemleri
 • Solar Sistemlerin Yıldırıma Karşı Korunması-DC Parafudr
 • Otomasyon Sistemlerinin Yıldırıma Karşı Korunması-PLC Yıldırımdan Korunma Sistemleri

 • Güvenlik Sistemlerinin ve CCTV Kamera Sistemlerinin Yıldırımda Karşı Korunması –Cat ve Koaksiyel AG Parafudr Sistemleri
 • Rüzgar Türbinlerinin Yıldırımdan Korunması
 • Enerji Santrallerinin Yıldırımdan Korunması

Ani Aşırı Gerilimden Korunmak için tesisiniz de 4 sistemin mutlaka bulunması gerekmektedir. Dış Yıldırımlık-Topraklama-İç Yıldırımlık ve Eşpotansiyel. Bu kapsamda tesisiniz de paratoner sisteminiz var ise mutlaka yangın, elektriksel sistem güvenliği ve tüm tesis arızalarına karşı iç yıldırımlık ürünlerinizi tesisiniz de kademeli olarak bulundurmak zorundasınız. Bu kapsamda Yıldırımdan Korunma Merkezi uzman mühendis kadrosu partneri olduğumuz RayCap İç Yıldırımlık Sistemleri-Ag Parafudr sistemleri ile tesisinize gelerek ücretsiz yıldırımdan korunma keşfi yaparak risk raporunu tarafınıza sunabiliriz. Bu kapsamda bizimle iletişime geçmenizi ve iç yıldırımlık –ani aşırı gerilim koruma keşfi talebinizi belirtmenizi rica ederiz.

AG Parafudr Fiyatları için linke tıkla https://www.yilkomer.com/ag-parafudr-fiyatlari/

8 Yorumlar

 1. Alacağımız önlemlerle sistemlerimizi daha uzun ömürlü ve de sağlıklı çalışmasını sağlayabiliriz.bu guzel yazı için teşekkürler

 2. Önce can güvenliği ..
  Keşke dememek için AG parafuduru seçin

 3. Küçük tedbirler, büyük hasarları önler.
  Parafodur, yıldırımdan korur..

 4. Urunler cok guzel.bu urunlerden alarak hem sisteminizi hemde kendinizi koruyabilirsiniz. tesekkurler

 5. Bu ürün can ve mal Güvenliğiniz için son derece hayati bir önem taşıyor ama bu ürünün çok iyi şekilde temsil edilmesi gerekiyor enerji Bakanlığı onaylı bir derecelendirme onayı alınmalı ve bu ürünler tedaş elektrik abone şartnamesinde takılması zorunlu olmalıdır yazınız için teşekkürler başarılar dilerim.

 6. Her yeni çıkan malzeme ve ürünler bizler için önemlidir bu üründe can ve mal güvenliği olarak heryer de ve her mekanda kullanilmasi gerek çünkü hiç birşey insan canindan önemli değildir ve böyle bir ürün çıkardığız çok çok iyi olmuş her yerde satılması lazimki herkes kullanabilsin

 7. Parafodr oluşabilecek arıza da hatta yildirim capmasi nedeniyle trafonun yada başka bi elemanın zarar görmesini engeller

 8. Yıldırım düştügü zaman tesissatın yüksek voltaj qörmesini engeler role anlık açar tesisatımız cıhazlarımızı tesisatımızı korumuş olur

Yorum Yap

Çevrimiçi
1
Merhaba yardımcı olabilir miyim?
Yıldırımdan korunmak için şimdi temasa geçin!
Powered by