AG Parafudrlarda Sigorta Kullanımına Son

By Yılkomer
Tarih Mart 16, 2017
980 Görüntüleme

Alçak gerilim parafudrlarında en sık bizlere sorulan başında sigorta seçiminin nasıl olacağıdır. Genel olarak yaygın kanı B sınıfı parafudrlarda 125 Amper sigorta, C sınıfı parafdurlarda 63 Amper sigorta seçiminin yapılması gerektiğidir. Ancak ag parafudr eğer sigorta değişiminin sürekli yapılacağı bir yerde kullanılmıyorsa, sigortanın atması neticesinde sistem yıldırım ve ani aşırı gerilim darbelerine karşı korumasız kalacaktır. Öte yandan sigortaların her zaman stabil çalışmaması yine bir diğer sorundur.

Alman Raycap-İskra-Zascite firmasının geliştirdiği patentli Safetec teknolojisi ag parafudrlarda sigorta kullanımını sona erdiriyor.

Piyasadaki parafudrlar sıklıkla yaşanan sorunlardan biri MOV ile ayırıcı arasındaki mesafenin uzun olmasından dolayı parafudrda ısı artışı meydana geldiğinde, bunun MOV tarafından çok yavaş bir şekilde algılanmasıdır. Safetec teknolojisinde ise elektrotlar movun üstüne lehimlenmiştir. Dolayısıyla UC geriliminin 1.5 katına kadar gerilim parafdura doğrudan uygulanabilir.

Ancak MOV ile elektrotlar arasındaki fiziksel bariyer bulunur. Bulunan dönen risk 1 saniyeden daha kısa sürede tepki vererek parafudrda güvenli bir şekilde MOV’un sistemden ayrılmasını sağlar. Böylece parafudra aşırı güçte bir darbe veya enerji geldiğinde MOV korunur. Ayrıca bu fiziksel bariyer özellikle DC parafudrlarda meydana gelen ark olayını engeller.

Patentli Safetec teknolojisi aşağıdaki görselden çok daha iyi anlayabilirsiniz. Gas deşarj tübü, akım sınırlayıcı ve MOV’u görebilirsiniz. Darbe geldiğinde önce GDT tarafından sönümlenir. Akım sınırlayıcı güçlü darbelerde MOV’un zarar görmesini engeller. Böylece parafudr çok daha uzun süre sağlıklı bir şekilde çalışır.

Safetec.yilkomer.com

Adınız Soyadınız (gerekli)

E-postanız (gerekli)

Firma Bilgileri (gerekli)

Telefon (gerekli)

Ürün Talebeniz hakkında kısaca bilgi verir misiniz?.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap