Dış Yıldırımlık Sistemlerinin Eşpotansiyel Topraklamaya Bağlanmasının Önemi

By Yılkomer
Tarih Aralık 20, 2015
1081 Görüntüleme

Dış Yıldırımdan Korunma sistemleri Başta IEC 62305 standartı olmak üzere; TS HD 60364-7-712 ; VDE 0185-305-3 Standartlarında da belirtildiği üzere mutlaka eş potansiyele dahil edilmelidir. Harici bir topraklama yapıldıktan sonra bina topraklaması ya da güneş santrallerinde ki temel topraklamasına mutlaka bağlamamız teknik açıdan önemlidir. Bu konudaki ön yargılar yersizdir, direnç farklılığının olması 2kmlik alanda etki eden yıldırım darbesinin sistemlere nanosaniye mertebesinde akmasını sağlayacaktır. Ancak eşpotansiyel sağlandığında darbe bulunduğu noktada parçalara ayrılacak ve direncin düşük olduğu alana akarak zarar vermesini engelleyecektir.

İlginizi Çekebilir: Yıldırım Yakalama Ucu

dış-yıldırımlık

Yıldırımdan Korunma topraklaması 50 metre-100metre -200 metre uzağa yapılması bir anlam taşımamaktadır. Bu konuda standartlar ve teknik deneyimler sabittir. Ancak dış yıldırımdan korunma topraklaması  spark gap parafudrlar kullanılarak eşpotansiyel baraya bağlanabilir. Bu da elektriksel sistemlerin darbeye maruz kalmasının önüne geçecektir. Fakat bu nokta her zaman bahsettiğimiz 4lü koruma prensibi nedeniyle AG PARAFUDR Hem AC hem de DC hatlarda mutlaka kullanılmalıdır. Böylece dış yıldırımdan korunma sistemi kurarak tesisimizi yıldırımın direk etkisinden korumuş olacağız hem de ag parafudr sistemi ile elektriksel koruma sağlamış olacağız.Aşağıda yer alan görsellerde de konu detaylı bir şekilde özetlenmiştir. Sorularınız ve örnek uygulamalar için Yıldırımdan Korunma Merkezine ulaşabilirsiniz.

dıs-yıldırımlık-espotansiyel

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap