Eş Potansiyel Topraklama Barası

By Yılkomer
Tarih Eylül 17, 2015
4128 Görüntüleme

Yılkomer olarak her zaman söylediğimiz gibi yıldırım ve aşırı gerilimden korunma ancak 4lü koruma iç yıldırımlık, dış yıldırımlık, topraklama ve eş potansiyel sistemlerin doğru bir şekilde entegrasyonu ile gerçekleşebilir. Ne yazık ki tesislerin topraklama sistemlerinde gördüğümüz eş potansiyel bara sistemlerine dikkat edilmediğidir. Potansiyel dengeleme kavramı ihmal edilerek tesislerin farklı bölümleri birbirinden bağımsız topraklanmaktadır. Oysaki doğru olan tesisin topraklama sisteminin eş potansiyel baraya bağlanmasıdır. Böylece işletmenizde herhangi iki nokta arasında oluşabilecek gerilim engellenir ve tüm topraklama korumaları arasında eş potansiyel sağlanır.

Doğru bir topraklama sistemi için eş potansiyel bara kullanılmalıdır.

Doğru bir topraklama sistemi için eş potansiyel bara kullanılmalıdır.

Eş potansiyel sistem ve dengeleme tüm tesisler için yönetmeliğe göre zorunlu olan bir sistemdir.

Eş Potansiyel Sistem ve Parafudrlar

Eş potansiyel topraklama sistemi yıldırımdan korunma için kullanılırken iç yıldırımlık yani parafudr sistemleri de tesisimize dahil edilmelidir. Aksi halde sistem aşırı gerilim darbelerine karşı korunaksız kalır. Tesiste oluşacak direnç farkları sonucunda bir noktada oluşabilecek hata akımı diğer noktalara nanosaniyeler mertebesinde ulaşacaktır ve bu da hassas cihazların ani gerilim dalgalanması sonucu yanmasına neden olacaktır.Diğer taraftan örneğin dış yıldırımdan korunma sistemine yönelen bir yıldırım darbesi eğer dış yıldırımlık sistemi ile tesisteki cihazlar arasında eşpotansiyel farklılık var ise yıldırım darbesi direk tesis elemanlarına yönelecek ve büyük bir risk oluşacaktır. Bu nedenle tesiste dış yıldırımlık sistemi dahil eşpotansiyele alınmalıdır.Ancak bunu sağlarken spark gap sönümleyici parafudrlarının kullanılması önem taşır. Böylece hem eşpotansiyeli sağlamış oluruz hem de gelen darbeyi sönümlemiş oluruz.Tesis içerisindeki darbe geçişlerini sönümlemek amacıyla panolarımızda B sınıfı C sınıfı ve D sınıfı Ag Parafudr kullanımını da kesinlikle ihmal etmemeliyiz.

Eşpotansiyel inceleme ve sistem ölçümü için Yıldırımdan Korunma Merkezi uzman kadrosu ile temasa geçebilirsiniz.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap