fbpx

Eşpotansiyel Bağlantıda Spark Gap Parafudr Kullanımı

Tarih Aralık 18, 2016
2444 Görüntüleme

EPZ serisi izolasyonlu  kıvılcım darbe sönümleyici parafudrlar genel adıyla SPARK GAP PARAFUDRLAR  yıldırım  deşarjları sırasında bitişik metalik yapılar veya yüzeyler arasında güvenli olmayan potansiyel değişimlerinin oluşmasını önlemek için geliştirilmiştir. Ayrıca dış yıldırımlık sistemlerinin eşpotansiyele alınmasında ciddi önem taşımaktadırlar. Spark Gap parafudrlar önceden belirlenmiş bir kıvılcım-voltajına erişildiğinde eş-potansiyel dengelemesinin sağlanması için çalışan dahili bir voltaj anahtarlama bileşeniyle elde edilir, böylece ekipmana hasar verilmemesi veya personel için güvensiz koşulların ortadan kaldırılması sağlanır.

EPZ, örneğin “temiz” bir sinyal zeminin doğrudan “kirli” bir güç sistemi zemine bağlanamayacağı koşullar belirleyebildiği gibi yıldırımdan korunma topraklaması gibi uygulamalarda kullanılmak üzere geliştirilmiştir. Aynı zamanda petrokimya endüstrisinde, direkt ya da yakın yıldırım deşarjlarında ya da yakınlardaki enerji iletim hatlarının toprak hataları bu flanşlar arasında büyük potansiyel gradyenlere neden olabileceğinden kullanımları önemlidir.

Petrol ve gaz boru hattı yalıtım flanşlarının korunması konusunda geniş uygulama alanı bulmuştur. EPZ doğrudan EXPROOF  uygulamaları için hava geçirmez mühürlü bir versiyonda mevcuttur. Tehlikeli yerlerde kullanmak için  Ex-Proof-ATEX  onay sertifikası da  mevcuttur. Ex sertifikalı Veri / sinyal hatları için aşırı gerilim koruma cihazları da mevcuttur.. Bu cihazlar, EN 50164-3 Yıldırımdan Koruma Bileşenleri (LPC) – Kıvılcım Boşluklarının İzole Edilmesi İçin Gereklilikler ve IEC 62561-3 Ex gerekliliklerini karşılamak üzere geliştirilmiştir. Iskra Zascite _Raycap AG Parafudr sistemlerinin EPZ 100 serisi bu konuda kullanılan önemli bir ürün serisidir.100KA Desarj kapasiteli bu ürünleri kullanmanızı patlama ve elektriksel cihazların zarar görmesini engelleyecektir.

Teknik DataSheet İndirmek İçin Tıklayınız

Yorum Yap

Çevrimiçi
1
Merhaba yardımcı olabilir miyim?
Yıldırımdan korunmak için şimdi temasa geçin!