Ges Parafudr

By Yılkomer
Tarih Eylül 23, 2015
1199 Görüntüleme

Solar santrallerin en büyük risklerinden biri yıldırım ve aşırı gerilimden doğru ve eksiksiz bir biçimde korunmamasıdır. Güneş santralleri yıldırım düşme riski yüksek alanlara kurulduğu için gelebilecek bir yıldırım darbesi ges sistemlerinin kalbi inverterları devre dışı bırakabilmektedir. Yine şebekede, sistemde veya enerji iletim hatlarında oluşabilecek ani aşırı gerilimler inverterların yanmasına neden olabilir. Genellikle bizim gördüğümüz güneş santrallerinde dış yıldırımlık paratoner kullandığıdır. Oysaki paratoner sistemleri sadece fiziksel bir koruma gerçekleştirir. Üstelik paratoner sistemleri ile santralimize çektiğimiz yıldırım daha sonra güneş enerjisi santralimize yönelecek ve elektrik sistemlerimize zarar verecektir.

Okumak İçin Tıklayınız: Paratoner Sistemleri Güneş Santrallerinizi Korumaz

DC Parafudrun Önemi

Yıldırımın elektriksel etkilerinden korunmak amacıyla DC ve AC ag parafudr mutlaka güneş enerjisi santrallerinde kullanılmalıdır. Paratoner kullanan birçok uygulama firması parafudr kullanmayarak darbeyi tesise çekmekte ve inverter başta olmak üzere diğer sistemleri koruma altına almamaktadır. Parafudr seçiminde de yıldırım ve şebeke darbelerine karşı koruma sağlamak için mutlaka B+C sınıfı (Tip 2) ürün kullanımı gerekmektedir. Pasif yakalama uçları ile koruma altına aldığımız santralimizin AC-DC ve data hatları ag parafudr sistemleri ile koruma altına alınmalıdır. TS EN 61643-11 Standartına göre test edilmiş parafudrlar 8/20 ve 10/350 eğrilerinde test değerlerine sahip olmalıdır.

Solar DC Parafudr

Solar DC Parafudr

 

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap