Güneş Santrallerinde Paratoner Kullanımı Risk Doğuruyor

By Yılkomer
Tarih Eylül 18, 2015
1595 Görüntüleme

Fotovoltaik sistemlerin ani aşırı gerilim ve yıldırım darbesine karşı zarar görmesini engellemek amacıyla IEC 62305-5 Standartı kapsamında fotovoltaik sistemleri koruma altına almak bir zorunluluktur. Yıldırımdan Korunma Merkezi olarak IEC 62305 standartları çerçevesinde solar yatırımlarda paratoner kullanımını önermiyoruz. Nedenini özetlersek açık arazide yıldırıma neden olan kümülüs bulutları iyon yayan sistemleri tercih edebilmektedir. Oysaki güneş santrallerinde yıldırım düşeceği zaman devreye giren bir sistem kurmayı tercih edilmelidir.

Yuvarlanan küre metoduna göre iyon yaymayan yıldırım yakalama uçları ile yapılan kısmi Faraday tasarımı güneş santralleri için en doğru korunma yöntemidir.

Güneş santrallerinde paratoner kullanımı yıldırımdan korunmadaki riskleri arttırmaktadır.

Güneş santrallerinde paratoner kullanımı yıldırımdan korunmadaki riskleri arttırmaktadır.

Paratoner sistemi yerine uzun yakalama uçları ile S koruma mesafesine dikkat ederek tesis etrafında gerçekleştirilen koruma önleminin alınması sigorta ve banka risklerinin minimize olması açısından önemlidir. Güneş enerjisi yatırımlarında sigorta kavramında bu konunun oldukça önemsenmesi gerekmektedir. Dış yıldırımlık sistemleri ayrıca sönümleyici spark gap parafudrlar ile eş potansiyele dahil edilmelidir. Ancak bir dış yıldırımlık sistemi yıldırımın fiziksel etkilerinden korunmak adına fayda sağlamaktadır. Direk yıldırımı alıp toprağa iletmekte sistem üzerine düşmesine engel olmaktadır. Fakat elektriksel anlamda koruma sağlamamaktadır.

Yılkomer (Yıldırımdan Korunma Merkezi) ülkemizde yıldırımdan ve aşırı gerilimden korunmada teknik eksiklikleri ortadan kaldırarak tamamen standartlar ve mühendislik hesaplarına dayanarak sistem kurmayı hedeflemektedir.

Yorum Yap